9. Volledige afschaffing van vliegtuigmoederschepen, mits over eenstemming wordt bereikt ten aanzien van het in punt 8 genoemde verbod. 10. Beperking van de bewapening en voorzieningen voor den vliegdienst op handelsschepen. Rusland. De Russische delegatie diende eenige wijzigingen in op het Russisch ontwerp-verdrag van Maart '28. Volledigheidshalve volgt hier een extract van de belangrijkste punten van het uit 49 artike len bestaande Russische ontwapeningsvoorstel. A. Beginsel. Progressieve en evenredige vermindering volgens de directe methode van alle soorten strijdkrachten op zoodanige wijze, dat de landen met de sterkste weermachten onderworpen zullen zijn aan de grootste vermindering en de kleine landen zullen behou den, wat zij hebben. Duitschland, Hongarije en Bulgarije vallen niet onder de ontworpen regels. B. Landmacht. 1. Effectieven. De landen met een vredessterkte van meer dan 200.000 man zullen 50% inkrimpen; die met een vredessterkte van 30.000 tot 200.000 man van 0 tot 50% volgens een progressief ver- loopende schaaldie met minder dan 30.000 man mogen 100% handhaven. Van Staten, welke door militaire overeenkomsten zijn ver bonden, worden de effectieven voor onderwerpelijk doel sa mengeteld. De geoefende reserves zullen in dezelfde verhouding worden verminderd. 2. Materiaal. Tanks en zware artillerie met zeer groote dracht worden afgeschaft. De hoeveelheid opgelegde wapens mag niet meer bedragen dan overeenkomt met de behoefte voor de geoefende reser ves. Die behoefte zal per 1000 man worden vastgesteld. C. Zeemacht. Landen in het bezit van een vloot metende meer dan 500.000 ton zullen 50 °/0 van alle klassen van schepen afschaffen; voor 581

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 43