I. Voor zoover de in de verschillende landen van kracht zijnde wetten geen rekening houden met de nieuwe eischen, voort vloeiende uit de ontwikkeling van de internationale verhou dingen, doch zich beperken tot de bescherming van de zuiver nationale belangen stelt Polen voor, dat de mogelijkheid in overweging zal worden genomen de nationale wetten aan den tegenwoordigen staat van ontwikkeling van het internationaal leven aan te passen. II. Daar de pers voor een groot deel de stroomingen van de publieke opinie bepaalt en daarbij een belangrijken invloed uitoefent op het internationaal leven, stelt de Poolsche regee ring voor, dat zoo spoedig mogelijk een conferentie zal worden gehouden door de belangrijkste vertegenwoordigers van de pers om de maatregelen in beschouwing te nemen welke door de pers kunnen worden genomen om het denkbeeld van de moreele ontwapening werkelijkheid te doen worden. III. Daar de toekomstige wereldvrede voor een groot deel afhangt van den geest, waarin de jeugd is groot gebracht en alle pogingen een internationale gemeenschap te organiseeren te vergeefsch zouden zijn als de jeugd niet was geleerd den vrede als het hoogste goed te beschouwen, stelt Polen voor dat in ternationaal wordt overeengekomen het onderwijs, zoowel hoog als laag, meer en meer ten dienste van de moreele ontwape ning werkzaam te doen zijn. IV. Daar ook de radio, de cinema en het tooneel een belangrijken invloed op de internationale meening kunnen uitoefenen, stelt Polen voor dat ook in die richting maatregelen zullen worden genomen ter voorkoming van misbruiken, welke een goede in ternationale verstandhouding in gevaar kunnen brengen. V. De internationale politiek der regeeringen behoort in harmonie te zijn met hare pogingen ter verkrijging van de moreele ont wapening. Nederland. Daar dit ongetwijfeld ons aller belangstelling heeft, volgen als slot van dit overzicht de door onzen minister van Buitenlandsche Zaken in zijn rede op den 15en Febr. naar voren gebrachte sug gesties 1. Het ontwerp-conventie van de C. P. D. zal als basis voor het conferentiewerk dienen. 2. Beperking en vermindering moeten op alle strijdkrachten worden toegepast, welke onmiddellijk kunnen worden gemo biliseerd. Zij moeten dus ook omvatten a. Geoefende reserves, in de eerste plaats door vermindering van het contingent. 583

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 45