„c. binnen- en buitenlandsch toezicht zullen toelaten. „Van de beantwoording dezer vragen hangt af of het Keizerrijk „concessies kan doen. Men kan van China en Rusland ook na teeke- „ning van een verdrag niets of alles verwachten Ziehier een openhartig en daarom, te midden van zoovele an ders gestemde, prettig aandoend betoog. Het maakt de inter pretatie van de ter conferentie gedeponeerde suggesties zeer veel gemakkelijker. Het kernpunt van het meerendeel der ingediende ontwapenings programma's en der door de verschillende delegaties geleverde beschouwingen wordt gevormd door de aanbeveling tot afschaffing van de krachtigste aanvalswapenen. Buiten beschouwing latende het feit, dat geen eenheid van opvatting bestaat omtrent de be antwoording der vraag, welke wapenen tot de bedoelde categorie moeten worden gerekend en de terzake vereischte overeenstem ming niet licht zal worden verkregen, dringen zich daarenboven de vragen op welk doel in het algemeen met deze soort van voor stellen wordt nagestreefd en welke beteekenis de gebeurlijke af schaffing van die wapenen voor de handhaving van den vrede zou hebben. Omtrent de bedoeling der onderwerpelijke voorstellen kan het oordeel niet anders luiden, dan dat zij in eerste instantie beoogen de nationale veiligheid, i. c. de oorlogskracht, te verhoogen door wijziging der verhoudingen in nivelleerenden zin, waaruit tegelijk volgt, dat de voorgestelde afschaffing der krachtigste aanvalswa penen van geen beteekenis kan worden geacht voor de versterking van den vrede, ook omdat de hoofdoorzaken van den oorlog daar mede niet worden aangetast. Een tweede oogmerk is bezuiniging, eisch van den steeds terug loopenden levensstandaard. En moet tenslotte de conferentie ter bevrediging van de reeds jaren be werkte en op een dwaalspoor gebrachte publieke opinie en tot steun van het aanzien van den Volkenbond niet op eenig resultaat kunnen wijzen Wil dit nu zeggen, dat het meerendeel der lan den slechts in schijn zou ijveren voor den vrede en in wer kelijkheid den oorlog als middel tot beslechting van interna tionale geschillen zou willen gehandhaafd zien? Het is mijn vaste overtuiging, dat die vraag ontkennend moet worden beant woord en dat de regeeringen in hare uitingen te dien opzichte volkomen oprecht zijn. De verklaring van het gebrek aan overeen stemming en de tegenstrijdigheid tusschen de bereidheid tot ontwapening en de op dit gebied tot heden bereikte resultaten moeten uitsluitend worden gezocht in het feit, dat bewapenings vermindering, op welke schaal ook, den vrede en de veiligheid niet versterken, waardoor de ontwapeningsconferentie onmogelijk iets anders kan geven dan een politiek steekspel, waarin niet de handhaving van den vrede doch de versterking van de eigen positie de inzet is. Het leidt geen twijfel of dit inzicht zal, mede door 586

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 48