deze conferentie, meer en meer veld winnen. Gebrek aan inzicht in het wezen der bewapening, zelfs te constateeren bij hen van wie men dat niet zou verwachten, was voor een deel debet aan het ontstaan van het streven naar ontwapening en de bijeenroeping van de ontwapeningsconferentie. Het is te hopen, dat pers en publieke opinie in den vervolge de ontwapeningspropaganda laat rusten om zich ter versterking van den vrede in de eerste plaats te wijden aan de totstandkoming van een volkomen economische samenwerking tusschen de landen, waardoor de bewapening een groot deel van haar bestaansreden zal verliezen. Nooit zijn de omstandigheden voor zulk een propaganda gunstiger geweest dan in dezen tijd, waarin de onderlinge afhankelijkheid zich duidelijker dan ooit demonstreert. De nieuw gekozen Fransche President Lebrun sprak bij de aanvaarding van zijn ambt over een in den vervolge noodzakelijke onzelfzuchtige samenwerking tusschen de mogendheden tot verbetering van de verhoudingen. Als deze samenwerking beslist onzelfzuchtig moet zijn om tot resultaten te komen, dan ziet de toekomst er werkelijk hopeloos uit, om dat die onzelfzuchtigheid van de menschheid nu eenmaal niet is te verwachten. Naar het voorkomt is zij evenwel gelukkig ook niet noodig. Neen het moet een samenwerking zijn, gegrond op zelfzucht en op berekening en juist deze factoren kunnen een geweldige stuwkracht vormen voor de tot standkoming van die samenwerking. Op die grondslagen moet de propaganda worden gevoerd, dan is zij reëel, gegrond op de werkelijke verhoudingen en mogelijkheden. Thans tot slot nog een enkel woord over het Fransche voorstel tot vorming van een internationale strijdmacht. Wat is de be doeling van Frankrijk hiermede en is het voorstel voor uitvoe ring vatbaar De bedoeling laat zich kort weg omschrijven met le. Veilig stellen van het Verdrag van Versailles met steun van den Volkenbond. 2e. Handhaving van de bestaande krachtenverhoudingen in Europa. Immers alleen die landen zullen aanvalswapenen ter beschik king van den Volkenbond stellen, voor zoover zij aanspraak hebben op het bezit daarvanDuitschland zou dus geen aan valswapenen ten behoeve van den Volkenbond mogen aan schaffen. Doch al ware dat wel zoo, hetgeen den voor de hand liggenden tegenstand, waarop het voorstel stuitte, aanmerkelijk zou hebben verzwakt, ook dan zou twijfel aan de waarde van het voorstel zeer zeker gerechtvaardigd blijven. Het idee tot vorming van een internationale politiemacht is geenszins nieuw en de argumenten pro en contra genoegzaam bekend om die opsomming daarvan te dezer plaatse achterwege te mogen laten. We zouden hiermede dus gevoegelijk van dit 587

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 49