onderwerp kunnen afstappen, doch een critiek van onver wachte, n 1. van Fransche militaire zijde op het eigen regee- ringsvoorstel vonden we dermate belangwekkend, dat een ver taling daarvan als besluit van dit artikel niet mag ontbreken. De Generaal Aubier schreef 18 Dec.'31 in de „France Militaire", dus vóór aan het Fransche voorstel wereldbekendheid werd gege ven, het volgende „Sommige menschen gelooven, dat de oplossing van het veilig heidsprobleem in de vorming van een internationaal leger ligt. „Dat leger zou den Volkenbond ter beschikking moeten staan „om zijn beslissingen te kunnen doorzetten en om zoo noodig „strafmaatregelen te kunnen nemen. Is dat denkbeeld voor uit voering vatbaar? Men behoeft geen hoog commando te hebben „bekleed of militair deskundige te zijn om de onoverkomelijke „bezwaren van een dergelijk voorstel te kunnen onderkennen. „Wie zal de bevelhebber van dit internationale leger zijn? Waar „komen de Generaals en de staven vandaan Waar denkt men, „dat het Hoofdkwartier zal zijn, de magazijnen, de operatiebasis, „decentrale voor den inlichtingendienst Hoe is de transportdienst „georganiseerd? Wie stelt de operatieplannen vast? enz. „Al ware de eenhoofdige leiding op papier te bereiken, zelfs „dan kan men zich moeilijk voorstellen, dat een internationaal „machtsinstrument van zulk een omvang tijdig in werking zou „kunnen worden gesteld Het eerste, wat een tot aanvaller ver klaarde staat en zijn bondgenooten zouden doen, is het terug trekken van de door hen aan den Volkenbond theoretisch ter „beschikking gestelde strijdkrachten. Men kan niet aannemen, dat „die troepen tegen hun eigen land zouden strijden. „Daar het organiseeren van een internationaal leger dus niet „mogelijk is, heeft men zich bepaald tot een eenvoudiger oplos- Ving. Men wil in vredestijd de militaire vliegtuigen afschaffen „en de verkeersvliegtuigen internationaliseeren. In geval van oor- Jog staan de laatste ter beschikking van den Volkenbond. „Deze oplossing kan zelfs geen oppervlakkige critiek ver kragen. „Er kan geen sprake van zijn, dat de vliegtuigen van den als „aanvaller aangewezen staat tegen de eigen landgenooten zouden „vliegen. „Ten slotte zijn de voorvechters van een internationale strijd macht op de gedachte gekomen een sterke luchtmacht te vormen „in een neutraal land, b. v. Zwitserland. Dit luchtwapen zou dan „op kosten van den Volkenbond worden onderhouden en een soort „Bondspolitie vormen. Zelfs als Zwitserland zou toestemmen, is „het maar al te duidelijk, dat een groote mogendheid, die besluit „tot den aanval over te gaan, hieraan zóó snel uitvoering zou ge- „ven, dat de Volkenbond voor een voldongen feit zou worden „gesteld. 588

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 50