„Dit zou zeer zeker het geval zijn, als de aangevallen staat zich „vol vertrouwen zou hebben ontwapend. Het gevaar van het ver trouwen in zulke garanties ligt vooral daarin, dat men zich vei- „lig waant, terwijl bij den eersten stoot het geheele kaartenhuis „in elkaar valt. „Laten we thans naar den beganen grond terugkeeren. Europa „is in twee groepen verdeeld. De eene wil de instandhouding, „de andere de vernietiging van de verdragen. De belangen van „Duitschland en Frankrijk staan tegenover elkanderde tegenstel ling schijnt onverzoenlijk. Gelooft men, dat bij een botsing in grijpen van den Volkenbond met een twijfelachtige politiemacht „den strijd zal kunnen voorkomen Gelooft men, dat de volken „waartegen de Bond met geweld optreedt, zich dat zullen laten „welgevallen Een internationaal leger kan binnen afzienbaren tijd „nog geen werkzaam veiligheidselement vormen. Dat is een waan- „denkbeeld, maar geen werkelijkheid. Ik betwijfel, of men ooit „internationale strijdkrachten zal kunnen organiseeren, welke den „vrede zullen kunnen handhaven. Zelfs wanneer men zulk een re geling zal treffen, kan daaraan niet meer dan theoretische waarde „worden gehecht en vormt zij voor ons een valstrik. Wij zijn „voor ons lot alleen verantwoordelijk. Laten wij het niet aan een „internationale gemeenschap toevertrouwen. Onze sterkte is de „beste waarborg voor den vrede''. We gelooven niet, dat tegen de hoofdstrekking van dit betoog veel valt in te brengen. Bandoeng, 1 Juni 1932. 589

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 51