„Changis (11 km. a 1'est de Meaux). Vie armée au Nord de „la Marne dans la direction de Chateau-Thierry". En conséquence, les ordres donnés verbalement sont mo- difiés en ce sens que la Vie armée orientera demain ses co lonnes en se maintenant sur la rive nord de la Marne de ma- niére a atteindre environ le méridien de Meaux. On rappelle le renseignement recueilli ce soir par un avion anglais qu'un gros rassemblement a été constaté entre Douy- la-Ramée et Barcy, et un pont jeté par les Allemands prés de Trilbardou. P. O.Le chef d' état-major, CLERGERIE. II. Het beroemde bevel No. 6 van Joffre werd als vercijferd telegram verzonden. Het was gedateerd: 4 September, 22 h., en ging na chiffreering om 23 h. 15 uit naar het Vle leger en om 23 h. 50 naar den G. M. P. Wij wagen hieruit de gevolgtrekking te maken, dat het ver- cijferen l1/4 uur heeft geduurd en het overseinen ruim l/2 uur. Het schriftelijk bevel werd tevens door berichtofficieren per auto overgebracht. De afstand Bar-sur-Aube(G. Q. G.) le Raincy (Q. G. van den Comm. van het Vle leger, Général Maunoury.) bedraagt 204 km.de berichtofficier meldde zich te le Raincy om 3 h. 10 op den 5-9-14, zoodat hij den afstand heeft afgelegd in 5 uren, wat voor een rit langs hoofdwegen bij nacht een goede, doch niet overdreven groote snelheid is. Hier volgt de beroemde Ordre No. 6 Grand Quartier Général Au G. Q. G., le 4 septembre, 22 heures. des armées de l'est. Etat-Major. 3e Bureau. 3795. Télégranime a chiffrer. Ordre général No 6. A expédier par télégrammes séparés a 1. Colonel Huguet, Melun (Fr. attaché bij French). 2. Gouverneur, Paris. 3. Commandant armée, Sézanne (Ve Leger). 591 Dit slaat op een marschbevel voor 5 Sept., dat Galliéni reeds te 20 h. 30 aan het Vle leger had doen toekomen, n.a. v. een door hem van het G. Q. G. ontvangen toestemming om na verkregen overeenstemming met het Eng. leger den opmarsch tegen den Duitschen rechtervleugel in te zetten. De onderstreping is van ons. De bedoeling daarvan blijkt z. n. later.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 53