111. Wij zullen nu den gang der bevelen volgen uit het Hd. Kw.— Vie Leger te le Raincy naar de troepen, waarbij wij van dat leger de Groupe de Divisions de Réserve De Lamaze als bevelsobject zullen kiezen, en van deze ten slotte weer de 55 res. Div. (Op 4-9-14 te 22 h. bestond het Vie leger uit: 7 C. A., Général Vautier, (14 D. I. en 63 D. R Gr. D. R., Général De Lamaze, (55 D. R, 56 D. R., Brig, du Maroc), Brig. Cav., Général Gillet, 45 D. 1. Algérienne, Général Drude, welke eerst te 10 h. ter beschikking van het Vle leger was gekomen en dus nog in den O. rand van Parijs stond.) Bij het Hd. Kw. te Le Raincy heerscht groote bedrijvigheid, omdat het legerfront dat naar het N. en NO. is gericht, omgezet zal moeten worden naar het O.voorts moeten in verband met den voorgenomen opmarsch de aan- en afvoerdienst worden geregeld, de inlichtingsdienst voor 5 Sept. worden vastgesteld, terwijl de aanvulling van personeel en materieel vóór den slag moet worden voltooid (wat na de dagenlange demoraliseerende terugtochtsmarschen dringend noodig is). Toch gelukt het om te middernacht (4/5-9-14) het marschbevel te doen uitgaan naar de groote, in hoofde genoemde, groepen. Ik herinner er echter aan, dat men te 22 h. het bevel ontving, maar dat men bovendien reeds geruimen tijd te voren op een afmarsch in O. richting was voorbereid: le 9 h. 1 ontving Le Raincy nl. een afzonderlijk bevel van den G. AL P. waarin o. m. voorkwam „Mais prenez dés maintenant vos dispositions pour „que vos troupes soient prêtes a marcher eet aprés-midi et a „entamer demain an mouvement général dans l'est du camp retranché „(Parijs) enz," Terwijl door Général Maunoury met den Engelschen sous-chef Wilson was overeengekomen: „A eet effet, „dans la journée du 5 Sept. la Vle armée sera mise en marche „vers l'E. de manière que ses têtes de colonnes soient le soir „sur la Marne entre Lagny et Meaux." (Notulen van 16 h. 30.) Men kan daarom niet zeggen dat Le Raincy door het bevel van 22 h. verrast werd en toch duurde de opstelling van het zeer eenvoudige marschbevel 2 uren. 593 Pour ampliation voor eensluidend afschrift. Toen het getelegrafeerde Bevel No. 6 in le Raincy aankwam (tusschen 23 h. 15 en 23 h. 50) was de inhoud van het afzonderlijke bevel No. 17 van den O. M. P. van 22 h. daar reeds bekend. En vermits het Bevel No. 6 niets nieuws bevatte, wat niet reeds in het bevel van Galliéni stond, kunnen wij bij de beoordeeling van de uitwerking van de ontvangen bevelen te le Raincy uitgaan van een ontvangsttijd van 22 h. De schriftelijke bevestiging van Bevel No. 6, welke te 3 h. 10 in le Raincy werd ontvangen (zie hiervoren) heeft natuurlijk geen invloed op de bevels uitgifte te le Raincy meer kunnen en mogen hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 55