IV. Bevel No. 26 wordt bij het Hd. Kw. van de Gr. D. R. De Lamaze in Le Mesnil-Amelot op 5-9-14 te 1.15 v. m. ontvangen. De afstand van Le Raincy-le Mesnil-Amelot 18 km. Deze overbrengingssnelheid langs groote verharde wegen is zeer gering; 18 km. in l'/4 uur is veel te lang, tenzij een wielrijder ordonnans is gebruikt. Doch dan brengen wij in het midden, dat als Generaal Maunoury van meening was (naar onze meening ten rechte) dat er met den afmarsch geen haast was, hij in zijn bevel daaromtrent eene aanteekening had moeten opnemen, want nu meende men bij de Gr D. R. Lamaze dat er wèl haast bij was en marcheerde, omdat de bevelen zeer laat binnenkwamen over haast af. Was Generaal Maunoury echter van meening, dat er spoed voor den afmarsch vereischt was, dan had hij een snelleren over brenger van het bevel moeten gebruiken (motorrijder, auto). De Groupe de Divisions de Réserve De Lamaze was in den avond van 4/5-9-14 als volgt gelegerd 55 D. R.Q. G. Choisy-aux-Boeufs, 110 Brigade: Moussy-le-Vieux, Moussy-le-Neuf, en Vemars, 109 Brigade: Mauregard, le Mesnil-Amelot. Art.: 3 afdn. en wel groupe-13 res. A. C. te Moussy- le-Vieux, gr.-45 res. A. C. te Moussy-le-Neuf en de gr.-30 res. A. C. te Vemars. 56 D. R.Q. G. Villeneuve-sous-Dammartin. 111e en 112e brigade in Longperrier, Dammartin, St. Mard, Juilly, Thieux, Villeneuve. Brig. Marocaine Etat-major Mitry-Mory. de regimenten in de zone Compans, Nantouillet, St. Mesmes, Gressy, Claye, Mitry-Mory. Brig. Cav. GilletMitry-Mory en Mory. 596 „tement des reconnaissances de cavalerie dans tout le secteur entre Ia route de „Chantilly et la Marne". Oeneraal Maunoury die nu behalve over de divisie-eskadrons over minstens 3'/2 regimenten cavalerie beschikt, beveelt voor dit wapen niets en laat alles over aan de generaals Vautier en De Lamaze, bij wier troepen de cavalerie is ingedeeld. Het gevolg is geweest, dat er van de verkenning niets terechtkwam en men op 5 Sept. te 1 n. m. door het Duitsche IV res. A.K. werd overvallen. De vorm van het bevel laat te wenschen over: nu eens benoemt men de korpsen van rechts naar links, dan weer van links naar rechts, en soms ook willekeurig door elkaar. De eerste regel van punt I is overbodig; schema. Ter toelichting van punt IV gelde, dat de territoriale divn. tot de eigenlijke vaste bezetting van het camp retranché behoorden, en dus, nu het Vie Leger naar het O. afmarcheerde, weder uit het verband van dat leger traden. Wij geven alleen de 55 D. R. wat nauwkeuriger aan omdat wij deze di visie verder als bevelsobject blijven volgen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 58