„zunachst nicht vorgehen". In den loop van den 21 Aug. veran derde de Kroonprins echter van meening en geloofde dat de waar genomen opmarsch der Franschen uit de Othain-stelling ten doel had „die bedrohten festen Piatze Longwy und Montmedy zu „schützen und unter Anlehnung an sie die deutsche Front anzu- "greifen und zu durchbrechen". Weshalve hij tot den aanval op den 22 Augustus besloot, met als beperkt doel de Chiers (zie kaart 1) en de Crusnes (het verlengde van de op de kaart ge- teekende Chiers). [Ik wil over deze zonderlinge en in elk geval egoïstische handeling niet uitweiden, doch alleen opmerken dat zij in strijd was met het opmarschplan, en dat de Schlieffensche gedachte ver te zoeken was. De R M. Fr. Juli 1929 is scherper en veronderstelt, dat waar Rupprecht met het Vie Armee in Lotharingen „sa vic- toire" heeft gehad, men gemakkelijk begrijpt „la jalousie du „Kronprinz de Prusse et les sentiments de rivalité qui agitent „son coeur, bouleversent son espritavant tout, il faut „que la Ve Armee ait les honneurs du communiqué."] Terecht verbood Generaloberst Von Moltke den voorgenomen aanval onder de volgende bewoordingen „Wann Angriff II und III Armee gegen Maaslinie Namur-Givet „erfolgt ist noch nicht zu übersehen. Falls der Gegner vor V „Armee am 22 August vorgehen sollte, ist um in den Rahmen „der Operationen zu bleiben Verteidigung der V Armee geboten, „nicht Angriff; auf diese Weise wird auch Mitwirkung des linken „Flügels der IV Armee besser gewahrleistet, indem dann Gegner „in die Umfassung hineinlaüft. Bloszstellung der rechten Flanke „der V Armee oder der rechten Flanke eines nach Süden ein- „schwenkenden Armeekorps des linken Flügels der IV Armee „musz unter allen Umstanden vermieden werden." Men ziet heteen lesje in strategie, van volmaakte logica Maar „il n'en a cure", hij lapt het aan zijn laars; zoodat ik zelfs betwijfel of een grof verbod van Moltke „Angriff verboten meer succes gehad zou hebben. Op weinig loffelijke wijze werd door V Armee namelijk aan het Groote Hoofdkwartier een rad voor de oogen gedraaid: „wir werden mit unserem rechten Flügel „die Linie Tintigny-Virton verteidigen", wij beoogen slechts plaatselijke verbetering van onze opstellingen. Waarop Von Moltke ten slotte zij het met tegenzintoegaf, evenals hij tevoren den Beierschen Kroonprins met tegenzin had moeten toegeven. Toen Kroonprins Wilhelm eenmaal de handen vrij had, beval hij voor den 22 Augustus den aanval voor zijn geheele leger, waarbij het rechtervleugelkorps op Virton-Ethe zou aanvallen. Dat was dus heel wat anders dan eene plaatselijke verbetering, en volkomen in strijd met de belofte dat de rechtervleugel Tintigny zou ver dedigen. 543

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 5