VII. Avant-postes. Ligne générale (nom illisible) et Villeroybrigade marocaine Iverny et le Plessis-l'Evêque55 division Cuisy et la Folie: 56 division, qui se reliera vers Mar- chemoret avec les avant-postes du 7 C. A. VIII. Les fractions de cavalerie affectées aux 55 et 56 di visions pousseront leurs reconnaissances 56 division sur May-en-Multien et Crouy-sur-Ourcq 55 division sur Lizy-sur-Ourcq Brigade Gillet sur Meaux et Vareddes. IX. Le Q. G. du gr. de D. R. cessera de fonctionner a le Mesnil-Anielot a 9 heures. 11 ouvrira a Thieux a la même heure. P. A.Le chef d'état-major, Le Général commandant le gr. de D. R. Signé LAMAZE. 599 Aanteekeningen: De onderstrepingen zijn van ons de bedoeling daar van blijkt later. Uit een oogpunt van bevelstechniek is dit bevel No. 13 ook niet mooi. Doch één punt heeft de staf Lamaze stellig op zijn krediethij heeft een ernstige fout van den legerstaf goedgemaakt. In bevel No. 26 (Zie blz. 594) heeft de legerstaf Maunoury in punt I van een bevel dat uitging op 5 September te O heure, bepaald, dat het leger zich „demain" zou gaan ontwikkelen in het front St. Mesmes, enz. De bevelsopsteller, die in den avond van 4 Sept. aan het bevel werkte, bedoelde met demain den 5 Septembermaar nadat de expediteur (O. V. 1.) den datum van 5 September boven het bevel had gesteld, was demain 6 September geworden. Vandaar de noodzakelijkheid om termen als „demain", „hier" en „aujourd'hui" steeds te doen volgen door den kalenderdag, dus „demain (5-9-14)". Zie Hoofdstuk IV. blz. 450 tekst. Overigens is de debetzijde van den divisiegroepsstaf De Lamaze voor wat dit bevel betreft niet onbelangrijk: Het algemeen agendanummer ontbreekt; het stuk is dus bij verzending blijkbaar niet geagendeerd. Punt 1 is zinloos, het zuiverste schema, waaraan niemand iets heeft. In punt VII komt een plaatsnaam voor, waarvan het Fransche Stafwerk ver klaart dat hij „illisible" is De afkorting der tijden is telkens anders, b. v. 8 h. (huit), dan weer 8 heures, om vervolgens weer te kiezen 8 h.; systeem zit er niet in. De volgorde der korpsen is in de punten V en VII verschillend en in beide weer anders dan in de punten IV en VIII. De cavalerie, die toch het eerst zal moeten uitrukken, komt heelemaal aan het slot van het bevel (omdat wij het bevel niet uit een tactisch oogpunt beschouwen, willen wij maar in het midden laten, dat de belangrijkste verkenningen naar de Ourcq aan de zeer

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 61