V. Het bevel No. 13, dat te 4 v. m. uitgaat naar de korpsen, bereikt den Generaal LEGUAY, commandant van de 55 divisie te Choisy-aux-Boeufs om 4.20 v. m. De afstand le Mesnil-Amelot Choisy-aux-Boeufs is 4 km. Veel tijd heeft de divisiestaf Leguay niet meer; nóg worden niet onverwijld de troepen van de 55 divisie gealarmeerd, maar stelt men zich tevreden met dit te doen, gelijktijdig met het te 5 v. m. afgezonden gedeeltelijke algemeene bevel voor den afmarsch. Wij bezitten dit bevel niet in extenso, doch wel de essentieele gedeelten ervan voor het beter overzien zullen wij er de lijst om heen fantaseeren (onderstreept) Groupe de Division de Réserve. 55me Division de réserve Etat-majoor 3me Bureau Q.G. Choisy-aux-Boeufs, 5 Septembre, 5 h. No.:?~ Ordre général d'opérations pour la journée du 5 septembre. 1. Pour gagner du temps et pour évacuer le plus tót possible la zone que doit traverser le 7 C. A., la 55 division marchera en deux colonnes jusqu'a Thieux. 600 zwakke res. div. eskadrons werden opgedragen, en de voor het doel minder belangrijke verkenning naar de Marne aan de twee regimenten sterke Brigade Gillet). Dat verschillende plaatsnamen fout zijn gespeld, zullen wij bij zooveel tekortkomingen maar stilzwijgend voorbijgaan. Over de redactie en het ter verzending gereedmaken van het bevel, waarvan de punten I, II en III geheel zijn overgenomen uit het legerbevel, de punten VI en IX niets om het lijf hebben, en slechts een viertal punten overblijft welke eenig werk zullen hebben gevraagd, heeft de Staf Lamaze gewerkt van 1.15 tot 4 v. m., dus 2% uur! Dit is zeer lang, temeer daar de divn. reeds te 8 v. m. ten Z. van den weg le Mesnil-Amelot, Villeneuve moeten zijn, en de troepen uit Vemars (276 R.I. en groupe-30 res. A. C.) daarvoor 8 km., dus 2 uren, moeten marcheeren. Een voorbereidingsbevel te 1.25 v. m. afge zonden, luidende: „Reken op afmarsch in ZO. richting te 6 v. m ware hier zeker noodig geweest. Maar er is meer: Generaal Maunoury noemt in zijn bevel No. 26 geen tijd, waarop de nieuwe lijn moet zijn ingenomenen waar de verste afstand, nl. Mauregard Iverny minder dan 18 km. bedroeg, was er voor Generaal De Lamaze geen enkele reden om zijne divn. zoo overhaast in beweging te stel len. En hoe haastig dat moest gebeuren zullen wij uit de marschbevelen van de 55 res. divisie zien. De tijdsberekening voor den afmarsch is door den Staf De Lamaze geheel verkeerd geschied.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 62