Een soortgelijk afzonderlijk bevel werd gezonden aan de 109 brigade waarin haar legeringsgebied werd vastgesteld op Les Trois-Villes, Compans, Nantouillet. Aldus heeft de Generaal Leguay zijn volledig, algemeen marsch- bevel verdeeld in 2 gedeeltelijke, algemeene bevelen en 2 afzon derlijke bevelen, uitgegaan resp. 5. v. m., 5.30 v.m. en 6.30 v.m. Nemen wij nu de bevelsuitgifte nog eens nader in beschouwing 1. De Div. C. ontvangt het bevel No. 13 van den Div. Gr. Cdt te 4.20 v.m., en leest daarin (punt III) dat beide brigades te 8 v.m. geheel voorbij den weg le Mesnil-Amelot Villeneuve zullen moeten zijn. De berekening welke wij maakten in den aan vang van punt VI, blz. 601, dat de passeertijd 2 u. 51 m. moet bedragen voor de 110 brigade, eischt minder dan 5 minuten tijd voor een geroutineerden stafman, zoodat te 4.30 v.m., met den grootsten spoed, het volgende voorbereidingsbevel had kunnen uitgaan aan de 110 brigade (4 km.): „Voorbereidingsbevel". „110 brigade en Gr.-13 en 45 res. A. C marcheeren 5.10 „v. m. af van Moussy-le Vieux, West langs Villeneuve, ferme „de Stains naar Thieux." „Weg le-Mesnil-Amelot, Villeneuve, moet 8 v.m. zijn ge casseerd." „Gr.-30 res. A C. volgt over Le Mesnil-Amelot achter 109 „brig." En te 4.40 v. m. had aan de 109 brigade een dergelijk bevel kunnen uitgaan luidende Voorbereidingsbevel". „109 brigade marcheert 6 v.m. af van le Mesnil-Amelot in" „ZO. richting naar Thieux, Juilly, Vinantes. Treedt na Thieux" „op als voorhoede van de divisie. „Gr.-30 res. A. C. voegt zich over le Mesnil-Amelot bij 109 „brig. 2. Laten wij vooropstellen dat wij deze bevelen iets anders re digeerden dan wel de bedoeling van den Generaal Leguay is geweest. Wij stelden namelijk na Thieux de 109 brigade, welke op 4-9-14 in reserve had gelegen, voorop, zoodat deze brig. nu op voorposten zou komen. Tevens gaf dit bespoediging in den marsch, omdat de 110 brigade, welke toch al meer moest marchee ren dan de 109e, bovendien ook nog de uitstaande voorposten moest intrekken. Doch dit doet overigens aan de zaak niets af. Met een dergelijk eenvoudig voorbereidingsbevel, dat in dit geval voldoend zou zijn geweest om den troep zoo spoedig mogelijk in den marsch te zetten, had men een half uur gewonnen op het bevel van 5 v. m. van den generaal Leguay, dat mooier was, iets uitgebreider, doch voor den afmarsch alleen, weer te veel bevatte. 604

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 66