3. Een dergelijk voorbereidingsbevel had natuurlijk ook moeten uitgaan aan de 2 eskadrons welke aan de 55 divisie waren toe gevoegd, en te Mauregard legerden, doch wij zullen dit nu verder maar overslaan. 4. Waren deze voorbereidingsbevelen uitgegaan, dan had de Div. Staf volop den tijd gehad om een volledig, algemeen marsch- bevel op te stellen en te doen uitgaan, en dat de troepen onge veer om 8 v m. vóór Thieux te doen toekomen. 5. De serie gedeeltelijke, algemeene en afzonderlijke bevelen, welke Generaal Leguay nu heeft laten uitgaan, waren en dat is bij een dergelijke bevelsuitgifte bijna altijd het geval zeer onvolledig. Wij zullen dit toelichten a. Omtrent den vijand wordt niets vermeld alle bevelen geven den indruk alsof er geen vijand bestaat. En toch had Generaal De Lamaze te 1.15 v.m. bij bevel No. 26 van den Legerstaf het nieuwste verslag van den inlichtingsdienst ontvangen, en bij zijn bevel No. 13 te 4 v.m. aan zijn Div. Cn. medegedeeld dat hij dat verslag van den inlichtingsdienst „par pli spécial" zou toezen den. Wij hebben niet kunnen uitvorschen of deze „pli spécial" inderdaad door de Div. Cn. is ontvangen. Is dit niet gebeurd dan ligt de schuld van de overvalling van zijn korpsen door het Duitsche IV res. A. K. geheel bij den Div. Gr. Staf; is het verslag wèl door de Divn. ontvangen, dan hebben de Div. Staven verzuimd om de brigades en regimenten in te lichten, waartoe dan de overhaaste bevelsuitgifte het hare heeft bijgedragen. En toch waren de inlichtingen omtrent den vijand hoogst belangrijkuit het ochtendbulletin van het G. Q. G. van 4 Sep tember 9 v.m. nemen wij over: „De renseignements tous concor- „dants il résulte que la 1 r e armée allemande abandonnant la „marche dans la direction de Paris se dirige vers le sud-est, nsauf peut-être le 4e corps de réserve qui couvrirait le mouvement etc. en uit het namiddagbulletin van 3.40 n.m.„Aviateurs „signalent entre sept et neuf heures nombreuses colonnes „etc. et une colonne de 5 kilomètres coupant la route Senlis, „Crépy-en-Valois venant de Brasseuseetc. Wij onderstreepten de belangrijke gedeelten uit deze verslagen van den inlichtingsdienst. Inderdaad legerde het Duitsche IV res. A. K. waaraan toegevoegd de 4 K. D. van 4/5-9-14 in Nanteuil- le-Haudouin, Boissy-Fresnoy, Villers-St-Genest en Droiselles (zie schets)en het waren deze troepen, welke op 5 September over Brégy en Barcy in de richting van Meaux marcheerende, geheel verrassend de naar het Oosten marcheerende colonnes van het Vie Fransche Leger aangrepen, en daardoor niet alleen den Slag aan de Ourcq voor de Duitschers gunstig inleidden, doch ook 605

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 67