VIII. Te 9 40 v. m. meldt zich een stafofficier van het Vie Leger bij Generaal De Lamaze, die zich reeds in Thieux bevindthij is de overbrenger van nieuwe directieven gedateerd 7.45 v. m. De be- richtofficier is blijkbaar via het oude stafkwartier le Mesnil-Amelot gereden, hoewel ook dan nog een overbrengingstijd van bijna 2 uren per auto over een afstand van nog geen 25 km. rijkelijk lang schijnt. Wij zullen van dit bevel alleen een klein gedeelte overnemen: ,,D'après une directive qui arrive du G. Q. G. il est „nécessaire que vous poussiez dès aujourd'hui vos avant -gardes jusque sur la ligne Penchard, Monthyon, St. Soupplets. „A votre gauche, le 7 corps arrêtera ses avants-gardes a „Lessart, Eve et Ver comme il était prévu. Vos groslycom- „pris les trains de combat) devront être échelonnés entre la „ligne Villeroy, Iverny, Montgé, et la ligne incluse Compans, „Villeneuve-sous Dammartin. ,,11 est trés important que vous fassiez reconnaitre les di rections de Nanteuil, Lizy-sur-Ourcq et Meaux". Galliéni had in zijn bevel No. 17 gelast: (zie I) „a atteindre environ le méridien de Meaux"Joffre gelast in zijn bevel No. 6 (zie II)„la Vie armée au nord-est de Meaux" en naar aanlei ding van deze bevelen had Generaal Maunoury de foutieve aan wijzingen gegeven, vervat in zijn bevel No. 26, nl. voorste lijn Charny, le Plessis-aux-Bois, Montgé, Lessart, Eve et Verdeze lijn lag minstens 8 km. West van den meridiaan van Meaux. Over- 607 en die van het teruggedrongen Fransche VI Leger (zonder de 45 Div. Alg. welke nog niet aanwezig was en de Div. Cav. provisoire, welke niet werd ingezet) bedragende 56 batns., 19 esks., 228 vuurm., 1 vliegtuig. Is het te verwonderen, dat de Commandant van het Duitsche IV res. A.K. (dat ongeveer de sterkte had van één actieve divisie) de Generaal der Artillerie Von Gronau, bij het binnenkomen van alarmeerende berichten omtrent opmar- cheerende Fransche krachten in O. richting, voor een moeilijk besluit stond en bewondert men niet het door hem te 12 middag genomen besluit, dat hij met de volgende woorden aanzijn stafchef mededeelt„Herr Oberstleut- ,,nant, dann hilft es nichts, dan müssen wir angreifen". En dat zijn korps dit goed deed bewijst wel het feit, dat de Franschen bij het vallen van den avond overal waren teruggedrongen en hun marschdoelen niet hadden kunnen bereiken. Von Kluck beoordeelde het optreden van Von Gronau als volgt„Dererste „feindliche Stosz gegen die gefahrdete Flanke der I Armee war abgeschlagen, „dank der vorzüglichen Führung durch General Von Gronau, seinem zahen „Armeekorps und der tapferen 4 Kavallerie-Division".)

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 69