weegt men nu ten slotte nog, dat tusschen den meridiaan van Meauxen de door Generaal Maunoury genoemde lijn Charny enz. een heuvelreeks is gelegen (Penchard, Alonthyon, O hoek Bois des Tillières) welke eenerzijds uitstekend uitzicht geeft op Parijs, anderzijds op de Ourcq, dan begrijpt men dat de bevelen van Joffre en Galliéni juist waren en die van Maunoury bepaald fout. Deze fout nu trachtte hij goed te maken door te spreken van een nieuwe directive, wat nu niet bepaald de zuivere waarheid was; en in elk geval was deze fout de oorzaak van veel wrijving, omdat verscheidene korpsen al hunne kantonnementen hadden be trokken, toen de nieuwe bevelen kwamen, en dus opnieuw moes ten opbreken en den marsch ingaan. IX N. a. v. het in VIII genoemde legerbevel, dat Generaal De Lamaze dus te 9.40 v. m. ontvangt, zendt hij aan zijn onderdee- len de volgende 3 afzonderlijke bevelen, welke wij slechts ver nielden om te laten zien dat zij door 2 of 3 verschillende Heeren zijn opgesteld, doch feitelijk niet anders zijn dan op schrift ge stelde besluiten. In den tekst verwijzen wij hiernaar, (blz. 444). Thieux, le 5 Septembre, 10 h. Ordre particulier a la brigade marocaine „Sur 1'ordre du commandant de l'armée, poussez 1. votre avant-garde de Villeroy sur Penchard; 2. votre gros a Villeroy (E. M.) et Neufmoutiers (moet zijn Neufmontiers) Avant-poste sur la ligne Crégy, Mansigny. Liaison a gauche vers Pringy avec la 55 division. Laissez une compagnie a Claye a la garde des pares. P.O. (van wien L'officier de service, L. MAISON. Thieux, 5 septembre, 10 h. Général et le groupe de D. R. a M. Ie général et la 55 division. Ordre particulier. Sur 1'ordre du gal ct l'armée poussez: 1. votre avant-garde de le Plessis-aux-Bois sur Mon- lhyon 2. la tête de votre gros a le Plessis-aux-Bois. Rien de changé au restant de votre cantonnement. Veiliez bien a pousser les reconnaissances prescrites sur Lizy-sur Ourcq, direction trés importante a éclairer. LAMAZE. 608 No. 73 No. 74

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 70