No. 75 Thieux, 5 Septembre, 10 h. Ordre particulier a la 56 division Sur 1' ordre du commandant de 1' armée, poussez Uvotre avant-garde de Montgé sur St. Soupplets 2. la tête de votre gros a Montgé. Rien de changé au restant des cantonnements. Dirigez une reconnaissance de cavalerie sur Nan- teuil-le-Haudouin qui doit être sérieusement reconnu. LAMAZE. X. Als laatste punt van dit historische voorbeeld willen wij het vraagstuk van de benoodigde tijden voor het opstellen, het vermenigvuldigen, verzenden en bezorgen van de bevelen voor 5 September 1914 nog even samenvatten, (zie staat hierachter.) Het is een bekend feit, dat bevelen gedetailleerder en dus uit gebreider worden, hoe dichter zij de uitvoerders naderen (men vergelijke maar eens JOFFRE's beroemde Ordre No. 6, welke den Slag aan de Marne ontketende, met een volledig marschbevel voor een divisie). Hieruit volgt dus, dat de voor het redigeeren be noodigde tijden van de hooge echelons naar de lagere behooren toe te nemen. In het door ons gegeven voorbeeld ziet men juist het omgekeer de gebeuren a. voor het 1 pagina groote Legerbevel van Generaal Maunoury dat in een uitgebreiden legerstaf wordt opgesteld, zijn 2 uren noodig, terwijl men al een geheelen dag op dat bevel was voor bereid b. voor het iets meer dan 1 pagina groote bevel No. 13 van den divisiegroepscommandant De Lamaze, waarvan punt 1 zinloos is, de punten II en 111 woordelijk zijn overgenomen uit het leger bevel en de punten VI en IX niets om het lijf hebben, zijn voor de resteerende vier punten van het bevel, door een legerkorpsstaf, 23/4 uren misbruikt c. het resultaat is geweest, dat de C.-55 Divisie, die een vol ledig divisie-marschbevel met afmarsch, marschregeling, opbreken der voorposten, marschdoelen, taak cavalerie, verband, verbindingen en treinen moest opstellen, daarvoor geen tijd heeft gehad en zich daardoor heeft laten verleiden tot het overhaast uitgeven, in weliswaar fabelachtig korte tijden, van een stel hoogst onvolle dige, gedeeltelijke, algemeene en afzonderlijke, bevelen. De fouten op het gebied der bevelstechniek schuilen hier in de eerste plaats in de hoogste staven, nl. den Staf van het Vie 609

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 71