616 kon men verplaatsen en daarom werd, gebruik makend van een terreinvoor- werp bij Iuenkiatche, de nacht afgewacht. In verband met den geheelen toestand werd nog door de Divisie van uit het Noorden op Kiangwantchenn een krachtige druk uitgeoefend, met het succes dat daar een gat gemaakt werd in de vijandelijke stelling waarmede men deze geheel dacht te doen vallen. Voormiddags half een werden daar toe de bevelen gegeven. Allereerst werd dadelijk de (het) Sabae die een reserveafdeeling was in haar geheel tusschen de (het) en de rechtervleugel afdeeling gescho ven en werd dit de nieuwe rechtervleugel. De oude rechtervleugel-afdeeling werd nu linkervleugel. De oude linkervleugel werd volgens den naam die haar toekomt „de marine landingsafdeeling" genoemd. De hulp van onze landgenooten. Het waren juist onze landgenooten en in 't bijzonder de landweermannen die met een bewonderenswaardige inspanning de berichten van den moeilijken strijd overbrachten. Bij wijze van dienstbetoon boden zij aan onze goederen te vervoeren en wegen te herstellen. In de fabrieken werd den geheelen nacht doorgewerkt om rijstkoeken te maken voor de eerste linie. De dames werkten uit alle macht om matrassen en kleeren voor de zieken te naaien. De dienstmeisjes en de dansmeisjes vroegen in zoo grooten getale om verpleegsters te worden dat geen tijd was om alle op te schrijven. De last van haveloozen en het platbranden van klangwantchenn. Terwijl in de voorste lijn de geregelde troepen met bloed bedekt vochten, werden de achterste afdeelingen op een zeldzame wijze lastig gevallen. Telkens werden de telefoondraden doorgeknipt en de telefonisten moesten, wegens het herstellen van de lijnen, zonder te slapen noch te rusten voort durend in de weer blijven. De verbindingsafdeeling van de (het) had toen, wegens de uitgebreid heid van het front en de vele afdeelingen die bediend moesten worden niet voldoende aan het voorgeschreven materiaal. Alles te zamen was er 100 km. draad in gebruik, zoodat men meestal verstoken was van de hulp van het hoofd van den verbindingsdienst en die van den commandant van de verbin dingsafdeeling, den kapitein Hayashi. Overal werden de treinsoldaten die munitie aanvoerden door zoogenaamde haveloozen aangevallen. Op den avond van denhad er zelfs een aanval plaats tot aan de poort van het kwartier van den staf van de Als men ze wilde arresteeren dan waren ze meestal plotseling spoorloos verdwenenliet men ze vrij dan sprongen ze weer te voorschijn om hun streken uit te halen. Iemand noemde ze „vlooien" en dat is zeker ook wel de juiste benaming. Verplaatsing van het zwaartepunt van de divisie en het nemen VAN DE STELLING VOOR MIAOHIANGTCHENN. Lof over drie helden. Op den's morgens om half zes drong devan den Generaal majoor Shimomoto met de (het)van Tei op den rechter vleugel van de le linie en de (het)van Morita op den linkervleugel in de stelling in het front van Miaohiangtchenn door. Bij diegelegenheid ruim de de eerste luitenant Tsuji, commandant van deslechts met een alle hindernissen op en maakte handig gebruik van de hem gebo den oorlogskans om het initiatief tot den aanval te nemen. Vlak voor het front van het geheele leger drong hij in het voornaamste gedeelte van de vijande lijke stelling door, doodde zelf tal van vijanden met handgranaten of met het blanke wapen, doch tenslotte werd hem door een handgranaat het gezicht ver brijzeld, kreeg hij een steek in de buik en vond heldhaftig den dood.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 78