622 de hij een getrokken jachtgeweer met bijbehoorende patroon, het Haller- Magnumgeweer, met aanvangssnelheden tot 1200 m/sec., daarna een oorlogs wapen, het Haller-Ultra geweer met aanvangssnelheden tot 1800 m/sec. Het kaliber van deze geweren bedraagt 7 mmde projectielen zijn zeer licht, voor de grootste snelheden slechts 6,59. De voordeelen, die daarmede worden be reikt, zijn kleine culminatiehoogte, dus groote bestrekenheid van de baan, ge ringe spreiding tengevolge van de verbeterde stabiliteit van het projectiel in de baan en daarmee verbeterde trefkans en voorts grooter doorboringsvermo gen op weerstandbiedende doelen en grooter uitwerking op levende doelen door de versterkte schokwerking. Door het projectiel zeer licht te houden wordt de terugstoot binnen aanvaardbare grenzen gehouden. De schr. weidt meer uit over de resultaten dan over de middelen, waarmee hij die bereikte toch kan men gedeeltelijk tusschen de regels lezende, wel een indruk krijgen over de wegen, die deze zeer ervaren ballisticus insloeg en die tot zulke buiten gewone uitkomsten hebben geleid. Hij gebruikt inwendig zeer nauwkeurig afgewerkte loopen van speciaal-staal, o. a, van Böhlerde projectielen bestaan uit een zacht looden kern (slechts 2% antimoon) met weekijzeren mantel, bedekt met een dunne laag voor het doel geschikt nikkel-koper alliage. Ook de projectielen worden uiterst nauwkeurig af gewerkt. Een en ander maakt een nagenoeg ideale geleiding van het projec tiel in den loop mogelijk; zoowel de wapens als de projectielen worden na tuurlijk betrekkelijk duur. Gebruikt wordt tot nu toe een koele, zuivere ni trocellulose kruitsoort van groote dichtheid en sterk progressief, zooals in den handel te krijgen is; dit heeft ten gevolge dat onmatige slijtage van den loop door erosieverschijnselen wordt vermeden; na 2500 schoten was het inwendi ge van zulk een loop nergens meer dan 0,01 m. m. in diameter toegenomen. Hoofdzaak is evenwel, dat de zgn. Kritische snelheid in den loop wordt overschreden, zoodat de wrijving bij de geleiding van het projectiel aanzienlijk daalt en de mechanische slijtage practisch verdwijnt, terwijl de trefsnelheden op de doelen zoo groot worden, dat de normale elastische eigenschappen der materialen niet meer tot uiting komen. Tengevolge van de ontzagwekkende snelheid, waarmee het verschijnsel verloopt, wordt zelfs met een betrekkelijk zacht projectiel als door Gerlich gebruikt een aanzienlijke indringing in hard pantser bereikt, terwijl op levende doelen het bekende hydrodynamische ex plosie-effect, dat eerst bij trefsnelheden grooter dan ongeveer 700 m/sec. optreedt, zich in versterkte mate voelbaar maakt. De proeven worden voort gezet met bijzonder voor het doel vervaardigde kruitsoorten, waarmee de schrijver zich voorstelt de bereikte snelheden nog veel hooger op te voeren; voor de toekomst stelt hij ook de toepassing bij geschut in uitzicht. Luchtstrijdkrachten. Men neemt een flink verkeersvliegtuig, bevestigt er eenige bommenrekken aan, plaatst er een stuk of wat mitrailleurs in, voegt nog wat geleidinkjes enz. daaraan toe en om het erg mooi te maken nog een radio-installatie, ziedaar een eenvoudig recept voor een zwaren bommenwerper. Simple comme bon jour Maar zoo eenvoudig is het niet. Met grondige voorbereiding en ten koste van vrij veel tijd is het, indien de eischen niet al te hoog worden gesteld, mo gelijk van een verkeersvliegtuig een bommenwerper te maken. Oberst des B.H. Alexander Löhr acht zulks blijkens zijn artikel Militarischer Wert von Zivilflugzeugen'' in Militarwissenschaftliche Mitteilungen Jan/febr. '32 vergeefsche moeite en kosten en wordt daarin min of meer gesteund door Lt. Colonel Vauthier in diens boek „Le danger aérien et l'avenir du pays". Deze laatste beveelt echter het in vredestijd opleggen van speciale vliegtuigrompen aan om deze hij oorlogsgevaar te verwisselen tegen de rompen, waarvan in vredestijd de verkeersvliegtuigen normaal zijn voorzien, hetzij dat zij dienen voor personen- dan wel voor goederentransport. Afgezien nog van de vraag of de motoren van de civiele vliegtuigen wel de meest geëigende zijn voor een oorlogsvliegtuig en van de omstandigheid, dat de voorgestelde verwisse-

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 84