een vrijwel samenhangend front op te bouwen, in welk front stra tegisch verdedigend zou worden opgetreden, daar kwam alles weer op losse schroeven te staan. Dat het VI A. K. naar Tintigny marcheerde was uitgemaakten tevens dat in de 25 k. m. breede gaping tusschen VI en XVIII voor- loopig alleen XVIII res. beschikbaar was, met welk korps echter zulk een breed gat niet was te stoppen. En waar 's vijands stoot het eerst en het zwaarst zou vallen was met geen mogelijk heid uit te maken, zoodat men niet anders kon doen dan XVIII res. A. K. bij Neufchateau gereed zetten en het front verder naar het Noorden maar laten zooals het was. Maar hoe uiterst delicaat de toestand voor de Duitschers op 22 Augustus moest worden, en welk een prachtige kans het Fransche IVe Armée dien dag werd geboden doch onbenut gelaten, blijkt wel uit een blik op kaart 1. b. Fransche z ij d e. De vijf legerkorpsen van het IVe Armée welke op 22 Aug. zou den opmarcheeren, waren wèl zonderling opgesteld; sterk links voorwaarts geëchelonneerd, en toch met een vrijwel zuiver Noorde lijke opmarschrichting. De voordeelen van een dergelijken geëchelonneerden opmarsch van 5 legerkorpsen ontgaan mij te eenenmaleen ik heb ook in geen enkel Fransch werk eene beschouwing over de voordeelen daarvan kunnen vinden. Tenzij men dan als verdediging van dien opmarsch aanvaardt, dat de Fransche legerleiding uit gebrek aan voldoende gegevens omtrent den vijand maar aannam, dat de 22 Aug. een marschdag zou worden, en dat de slag wel niet voor 23 Aug. zou beginnen De nadeelen van dezen opmarsch, als er in de Ardennen wèl sterke Duitsche krachten zouden staan, zijn echter evident. Zou nl. eenig korps in zijn opmarsch worden gestuit, dan zou daar door onmiddellijk de rechterflank van het linker-nevenkorps worden ontbloot; waardoor dit korps weder zou worden gestuit en de flank van het daarnaast gaande korps weder onmiddellijk zou ontblooten. In werkelijkheid gebeurde dit dan ook het 2 C. A. werd het eerst gestuit, daardoor kwam de rechtercolonne van het C. A. Col. bloot en werd vernietigd, waardoor weer de 5 Brig. Col. bloot kwam en werd vernietigd; door slechte leiding ontsnapte het 12 C. A. den dans, doch viel de rechtercolonne van het 17 C. A. als offer. In dit zwaarbegroeide en sterk doorsneden terrein werden de colonnes opeenvolgend aangevallen en geslagen, zonder dat de linksvoorwaarts gaande buurman er veel van bemerkte. Voorts ontbrak in het aanvalsbevel elke leidende gedachte „L'ennemi sera attaqué partout oü on le rencontrera", en daarom schoof men de 5 korpsen, elk in hun zooveel kilometers breede vakje naar voren, alle naast elkaar in voorste lijn, niets in tweede lijn waarmede nog gemanoeuvreerd zou kunnen worden, en ging 546

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 8