619 5. ORGAAN VAN DE N. I. 0. V. No. 5. MEI 1932. Het Mei-No. geeft een portret van den sedert tot generaal-majoor bevorderden Kolonel der Genie L. C. A. van de Kasteele die sedert 1 Jan. 1929 de functie van voorzitter van het hoofdbestuur der officiers-vereeniging heeft vervuld en als zoodanig op de onlangs gehouden jaarvergadering i. v. m. drukke werk zaamheden aftrad. Generaal van de Kasteele nam vanaf de oprichting van de N. 1. O. V. een zeer werkzaam aandeel in het vereenigingsleven en werd aan het einde der jaarvergadering daarvoor gehuldigd door het oudste lid van het hoofdbestuur, lt. kolonel Berenschot. Lt. kolonel b.d. W J- Lucardie vervolgt zijne serie Het verre Oosten in 1931" en neemt Japan onder de loupe in- en uitvoer, wetgeving, de visscherij- kwestie in de Sovjet-wateren, de financiëele toestand, de verlaging van de ambtenaarssalarissen, de bezuiniging op de legeruitgaven, de organisatie van het Japansche leger en de daarin gebrachte wijzigingen, Korea en ten slotte het standpunt van Japan betreffende de ontwapeningskwestie passeeren achter eenvolgens de revue. Het belangrijkste deel van het Mei-No. wordt voorts ingenomen door het verslag van de jaarvergadering. Het zou ons te ver voeren om een résumé te geven van de gehouden belangwekkende voordrachten. Slechts zij vermeld dat zij aanleiding gaven tot eene levendige en vruchtdragende gedachten- wisseling en dat een tweetal officieren-volksraadleden nl. de Lt. Kol. Dr. W. K.H. Feuilletau de Bruijn en de le Luit. der Jagers van het Ned. Leger Mr. P. M. C. J. Hamer aan de besprekingen deelnamen. Voorts zijn in extenso afgedrukt het request aan Z. E. den G, G. met bij- behoorende memorie van toelichting en het verslag van de audiëntie, waarbij door het hoofdbestuur werd gepleit voor volledige gelijkstelling in bezoldiging van de officieren met gelijkwaardige burgerambtenaren bij de komende salaris herziening en voor een mogelijke voorloopige opheffing der achterstelling in bezoldiging voor die categorieën van officieren, die daardoor thans te zwaar worden getroffen en tenslotte voor een zoodanige wijziging van de militaire pensioenregelingen, dat de officieren niet het slachtoffer worden van de spe ciaal voor hen geldende bijzondere bepalingen en omstandigheden. Z. E. zegde toe de aandacht van de uitgestelde salariscommissie op deze kwestie te zullen vestigen en wees op de benoeming van den kolonel Boerstra in die commissie aan wien de belangen van het officierscorps wel waren toevertrouwd, hetgeen door den voorzitter van het hoofdbestuur uiteraard ten volle werd beaamd Volgen ten slotte afdeelingsverslagen, mutaties, uit „pers en periodiek" enz. v.O. 6. TIJDSCHRIFTENOVERZICHT. Tactiek. Militar Wochenblatt No. 40, 25 April 1932. „Nebel als Angriffswaffe". Terwijl naar de meening van het M. W. aan gas als strijdmiddel een te groote waarde wordt toegekend, wordt de groote tactische beteekenis van nevel als aanvalswapen als regel onderschat. De toepassing van kunstmatigen nevel kan o. m. in de volgende gevallen belangrijke voordeelen bieden a. bij den aanval over open terrein. Door het gebruik van nevelmijnen of- handgranaten kan de aanval met geringere verliezen worden uitgevoerd en is het niet noodig vuuroverwicht te bezitten, waardoor tevens tijd wordt gespaard. Het gevaar voor flankeerend en enfileerend vuur is bovendien kleiner. b. bij een verrassenden aanval zonder voorbereiding door artillerie. De waarneming door den verdediger wordt door den nevel bemoeilijkt, zoodat de sterkte van den aanvaller onbekend blijft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 81