om daarna weer terug te keeren naar Bakongan, gedetacheerd bij de Marechaussee, waarna al spoedig zijn plaatsing volgde bij dit Korps. Pieter had zijn tijd niet ongebruikt laten voorbij gaan. Hij had de geschiedenis, familieverhoudingen, politieken toestand van de geheele streek onder den duim en bestudeerde taal, zeden en ge woonten van de landstreek, waarin hij werkte. Hij had een groote tact betoond in het omgaan met volk en hoofden en daarnaast een groote voortvarendheid. Deze goede eigenschappen deden den toenmaligen commandant der 6e Divisie te Bakongan er toe besluiten den braven Pieter naar Troemon te zenden, teneinde de daar ronddolende kwaad willigen Si Bin, de oudste en voornaamste, Si Rani en Agam Tjoet onschadelijk te maken. Door rusteloos patrouilleeren en tactvolle berichtinwinning werd eerst Rani neergelegd (7-7-'31), niet lang daarna meldde zich Agam Tjoet, terwijl na zekeren tijd Si Bin onder schot kwam en hij bij een aanval zijnerzijds het leven liet. Hiermede was de laatste ge registreerde kwaadwillige neergelegd (9-9-'31). In korten tijd had aldus deze jonge officier zich op zeer lof felijke wijze van zijn taak gekweten. Het verwonderde ons dan ook geen van allen, toen er onrust barende berichten uit Bengkalis kwamen en daar militairen heenge zonden moesten worden, de Gewestelijk Militair Commandant zijn keus liet vallen op Pieter, hoewel die hier noode gemist kon worden. Het bericht, dat hij naar Bengkalis zou vertrekken werd door hem met groote vreugde ontvangen en ook door ons. De krantenbe richten duidden toch op een agressief optreden van de verzetslieden, die bovendien volgens hunne opvattingen succes hadden behaald en dit optreden hunnerzijds beteekende voor onzen makker Pieter „roem", welke wij hem, die hem van nabij zoo goed kenden, van harte gunden. Immers wij wisten, dat de verzetslieden bij hetzelfde optreden tegen Pieter in zeer korten tijd onschadelijk zouden zijn gemaakt. Hunnerzijds is nooit weer een schot gevallen. Het aanvallen en beschieten had plaats gemaakt voor een zich verbergen en vluch ten. Berichten kwamen niet binnen. En de in onze geschiedenis zoo goed bekende jacht begon.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 2