Uitvoering door elke willekeurige op het moment beschikbare eenheid. Verkenning eerst na het binnendringen van den vijand en dan ook zeer zorgvuldig en volledig. Daarna een zorgvuldig opgezette „planmasziger Angriff", dus met volledige vuurvoor- bereiding. Snelheid van uitvoering staat op den achtergrond. Tenslotte voegt hij daaraan toe, dat het aanvalsdoel vastgesteld wordt, aangepast aan den oogenblikkelijken toestand, dus niet begrensd, zooals bij den tegenstoot en bij den tegenaanval vol gens de Ned. en Fr. voorschriften. De Engelschen onderscheiden (Field Service Regulations Vol. II Chap. Vlll sec. 82 en Inf. Training Vol. II Chap. Ill sec. 21 p. 9 1 en II): „Immediate Counterattacks" te vergelijken met te- genstooten. Zij worden uitgevoerd door de bataljons- of de compagnies-reserves en moeten zooveel mogelijk vóór den vijan delijken aanval, worden voorbereid. Zij moeten gebruik maken van 's vijands „inevitable disorganisation owing to the fighting and infamiliarity to the ground". Het aanvalsdoel is beperkt tot het te heroveren terreindeel en de voor den tegenstoot bestemde troep moet van te voren worden aangewezen. Vereischt zijn initiatief, snelheid, vlotheid, stoutmoedigheid en vastberadenheid in de uitvoering. Het wekt eenige verbazing, dat het Engelsche reglement de eventueele mogelijkheid aanneemt van steun door ,,such artillery as can be made available at the time at his „disposal". „Deliberate counterattacks" te vergelijken met tegenaanvallen. Deze worden uitgevoerd door de „brigade" regiments-) reserve en soms door de bataljonsreserves. Zij dragen geheel het karakter van een gewonen aanval en vereischen tijd voor de voorbereiding en de organisatie van de samenwer king der wapens. Bij voorkeur worden zij uitgevoerd tegen „the flanc of a salient, as near to its base as possible." Tenslotte het „Counter-offensive" dat niets anders is dan de overgang van de verdediging tot den aanval, het contra offensief. Dat dit grondige voorbereiding, verkenning en organisatie vereischt, behoeft wel geen betoog. Als gunstig moment voor het inzetten ervan wordt in het reglement nog vermeld het oogen- blik, dat de vijand zijn reserves heeft verbruikt. Het is natuurlijk juist de veldheerskunst dit te onderkennen. Uit het vorenstaande résumé van de opvattingen, welke in het buitenland heerschen en welke meerendeels ook in de buitenland- 654

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 32