Wat betreft den tegenaanval, geldt het motief spoed niet., niet, althans zeker niet in die mate, dat niet gewacht kan worden op machtiging of last van een hoogeren bevelvoerende. Bovendien zitten aan een tegenaanval velerlei konsekwenties vast. Beschikbaarstelling van artillerie, soms zelfs van troepen enz. Daarom zouden wij de bevoegdheid tot het geven van den last of van de machtiging tot het doen uitvoeren van een tegen aanval in handen willen leggen van den naasthoogeren bevel voerende. Voor het uitvoeren van een tegenaanval door de regimentsreserve geeft dus de divisiecdt, de machtiging of den last, etc. Het spreekt vanzelf, dat de bevoegdheid tot het doen uitvoeren van het tegen-offensief uitsluitend in handen van A. B. liggen. Wij hopen, dat uit het hierbovenvermelde met voldoende dui delijkheid naar voren is gebracht, hoezeer een juiste omschrijving van en een duidelijk onderscheid tusschen de verschillende vormen van de bewegelijke verdediging van belang is. Wij herhalen nog eens, de geringe troepensterkte waarmede men hier zal moeten werken, de in verhouding daarmede vrijwel onbegrensde operatie-ruimte, zoomede de vorm en gesteldheid van vele Indische terreinen leiden ertoe, dat in de verdediging weinig echelonneering in de diepte zal kunnen plaats vinden en dat van de elastische verdediging met vuur, dus een verdediging in de diepte, zelden of nooit sprake zal kunnen zijn. De eenige wijze om toch het verdedigend-front intact te houden en te beletten, dat een doordringen van den vijand op enkele punten oorzaak zal zijn van de ineenstorting van het geheele front, zal moeten zijn het toepassen van tegenstooten en tegenaanvallen. Wij achten het daarom hoogst wenschelijk dat bij een even- tueele herziening van onze tactische voorschrifien het onderwerp actieve (of bewegelijke) verdediging uitvoerig en duidelijk wordt behandeld, dat de op grond van oorlogservaringen naar voren gekomen leidende beginselen als duidelijke richtlijnen worden vast gelegd en dat met name scherp wordt vastgesteld, wat men onder de verschillende vormen „tegenstooten", „tegenaanvallen" en „tegenoffensief" verstaat en wat de kenmerkende voorwaarden en eigenschappen er van zijn. 658

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 36