670 Vervolgens, het nemen van den sleutel van kiangwantchenn. Op den 27en tegen 2 u. n. m. bezette, in samenwerking met de artillerie, allereerst de lievan de Kanazawaden Westrand van Kiang wantchenn, terwijl daarna de hoofdmacht, onder persoonlijke leiding van den Kolonel Hayashi, de omgeving van de kazerne solide bezette en dadelijk het inwendige begon te zuiveren. Dit voorval werd door Tomida van den staf zelf met een camera in de ge vechtslinie opgenomen. Het grootste gedeelte van den vijand dat den Oostrand van Kiangwantchenn bezet hield, was reeds vanaf den vorigen dag met den terugtocht begonnen, zoodat hier van een krachtigen aanval geen sprake was. Dat hier de afsluiting kon plaats hebben en de sleutel van de stelling aan den vijand ontnomen werd, was een groot succes. De vijand in Kiangwantchenn heeft ons vele verliezen toegebracht en in het bijzonder heeft de Toyamadaarvan te lijden gehad. Gesteld dat van af het begin daar aangevallen was, dan had ongeveer de hoofdmacht van demoeten worden ingezet en zouden er zeker nog meer verliezen geleden zijn. Aanvulling van twee divisies en de nieuwe samenstelling van de LEIDING. De vermeerdering van de moeilijkheden had het zenden van twee Divisies tengevolge. Generaal Shirakawa werd tot bevelhebber van de troepen benoemd, terwijl de Generaal majoor Tajiro en het grootste gedeelte van zijn staf in den staf van de leiding werd opgenomen. Het onderhoofd van den staf. Kolonel Tani, werd hoofd van den staf. Om 12 uur 's middags van dien dag had er in den nooit te vergeten Tienio tempel, ter eere van deze verandering een eenvoudig diner plaats. Aan dit diner namen ook de Engelsche en Italiaansche militair attachés deel, die ook een dronk wijdden aan deze gebeurtenis. Voorgevoel van de overwinning. De vijand had den, vorigen nacht de ontruiming van Namsiang en Tehennyo reeds aangevangen. De bevelhebber van het 19e Lou leger, Tsaitingkiai, had een onderhoud gehad met bankiers van Shanghai, waaromtrent telkens allerlei berichten binnen kwamen. Het moreel van de eerste linie was goed en na den 26en is dit gedurende 4 dagen ook zoo gebleven. Beslist had men een voorgevoel te zullen over winnen. Den 29en verscheen de versche Matsuyamaonder commando van den Kolonel Yamasaki, op het gevechtsveld, werd reserve. De westrand van kiangwantchenn het zwaartepunt; de spil van DE VIJANDELIJKE STELLING. Sedert eenige dagen had de Overste Komata een studie gemaakt van geno men luchtfoto's en daaruit vastgesteld, dat Kiangwantchenn de spil was van de vijandelijke stelling en dat zich nog stellingen uitstrekten naar het Noorden, Oosten en Noord Oosten. Den len Maart was het zwaartepunt van den aanval van dein die richting. Veine en deveine in den oorlog. Leven of sterven is het noodlot! Er waren er die den 29en ter aanvulling op het gevechtsveld verschenen en reeds den volgenden dag sneuvelden; er waren er ook die in alle gevechten

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 48