673 te nemen en steunde ongeveer 2 uur n. tn. reeds de rechtervleugelafdeeling. Vervolgens kwam, een stofwolk opwaaiend, nog even vóór 4 uurn. m. de pas aangekomenbij den commandopost op het raceterrein aan. Onmiddellijk werd verbinding verkregen met het vliegtuig van den len luitenant Yamaguchi en werd een hevig vuur geopend op het kruispunt van wegen in Taitchangtchenn. Toen men later daar ging kijken zag men, dat er twee treffers waren naast het verblijf van den commandant van de 61ste Divisie. De vijand scheen zeer overhaast de vlucht genomen te hebben, gezien de versch gekookte rijst waarvan zoo goed als niets gebruikt was en die als een feestmaal voor ons was achtergelaten. In het begin gelijk een maagd, op het laatst als een courtisane. Om 4 uur n. m. strekte onze eerste linie zich uit van de Westranden van Miachiang-Tieniuen en Tchcoukiatche verder over de drie bruggen van Jen- santcheou, Tongtouaniang en Kiantchetchang. Gedurende den nacht bezette ^e gemengdede lijn Houkianan Tchoukiatche, waarvan dadelijk bericht gezonden werd aan deluidende„op de plaatsen waar de vijand bedreigd wordt vermindert de sterkte aanmerkelijk; wordt doorge goten, dan zal hij wel dadelijk wijken. Wordt deze gelegenheid niet benut, dan zal voor de tweede maal een dergelijke kans zich wel niet meer voordoen." Zoo was dus de hardnekkige vijand, eerst solide als een maagd, doch een maal toegegeven aan onze eerste linie, nu geheel gelijk een slechte vrouw. Iemand zeide „tot aan de tweede en derde linie is de vijand open" en hij had gelijk. Op dien dag vroeg in den morgen brak deden weerstand van den vijand. Bovendien landde in de buurt vandewelke lan ding ongeveer teuurvoor het grootste gedeelte voltooid was. Tegen den avond was met de eerste linie reeds Tsienking, op anderhalve mijl Noord van Lioukiatchenn gelegen, bereikt. De hevige strijd van de marinelandingsafdeeling. Aan het front bij Shapei was aan de marinelandingsafdeeling met weinig troepen een breed front toegewezen, doch eensterk zijnde, was er geen enkele reden om ongerust te zijn. Bij Tchouengnienchouwang moest door deze afdeeling een aanval worden uitgevoerd, vervolgens heeft zij, op den dag voordat de derde aanval zou be ginnen den vijand bij de Patzeu brug verwoed aangevallen en onmiddellijk zich van de belangrijkste steunpunten meester gemaakt. Den len en 2en Maart heeft zij den vijand op het vorige front in bedwang gehouden en daarna het Noordelijk gedeelte van Shapei geheel van vijanden gezuiverd. In het bijzonder dient de groote verdienste vermeld te worden dat zij de voornaamste verkeerswegen achter deopen hield. De volgende gevechten. 1800 dooden achtergebleven. Toen in den nacht van den len Maart bekend werd dat er teekenen waren die wezen op een terugtrekken van den vijand, ging de geheele voorste linie tot den aanval over. Het was echter mogelijk aan te nemen, dat de vijand de zoo sterke stelling bij Taitchangtchenn geheel zou prijsgeven. Volgens een bevel van de legerleiding moesten in den nacht van den len Maart in de lijn Houkiawan - Tchoukiatche - Tcheougniengtche - Seutcheteou - Jeusantcheou - Tankiatche - Tchangkiatsche, de voorbereidingen getroffen worden voor den volgenden aanval. Aan de. was dit bevel gegeven, doch de eerste linie was wel wat zwak. Aanvankelijk was als doel gesteld de lijn:

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 51