675 morgen van den volgenden dag, den 6en, deachter en trok tegen Namsiang op. Een zinsnede uit het rapport van den detachementscommandant Tokuno luidte „Teneinde zooveel mogelijk verliezen te voorkomen moest het deta chement om den kreek, die in front van den vijand het voorwaarts gaan belem merde heentrekken, doch inplaats daarvan ging de voorste lijn die anders het gevoel zou hebben niet te vechten, tot den frontaanval over waarbij tientallen dooden en gewonden gemaakt werden". Een zin uit het rapport van den Generaal Majoor Maebara luidt: „nauwe- lijks was het bekend dat het Tokuno detachement uitgezonden zou worden of officieren en soldaten van de Kawawawalieten, bij monde van den Majoor Tokizawa dringend verzoeken om deuit te zenden, teneinde hunnen commandant Hayashi te wreken, wat mij niet weinig in verlegenheid bracht". Dit alles is zeker wel voldoende om te doen zien hoe hoog het moreel in dewas. Zoo yverd de vijand volkomen tot buiten de 20 km. strook gedrongen, met welk feit de macht en invloed van het Keizerlijke leger in binnen- en buiten land werd vergroot. Het einde van den strijd. Het resultaat van een strijd van twee weken. Onze verliezen in dezen strijd bedroegen gesneuveld ongeveer 600 man gewond 1500 waar tegenover aan Chineesche zijde gesneuveld minstens 5000 man, gewond ongeveer 15000 voegt men, echter een zaak van minder belang, hierbij nog het aantal gevluchten, dan hebben zij meer dan de helft van hun macht verloren. Bovendien werden nog 41 man gevangen genomen, terwijl honderden vrachtautomobielen, een groote hoeveelheid wapenen en munitie, levensmiddelen en kleedingstukken in onze handen vielen. Ie. Het stafkwartier van het leger van Shirakawa vaardigde onmiddellijk een instructie uit: „De voorste linie houdt halt in de lijn Namsiang-Tchennjou met opdracht zich daar te handhaven en het gevechtsveld te zuiveren." 2e. De Chef van den generalen staf vaardigde een adres van dankbetuiging uit. 3e. Den 9en Maart werd de hoofdmacht van dedoor devervan gen en trok in triomf terug naar Shanghai waar zij geestdriftig werd ont vangen door onze landgenooten. Den 13en Maart werd in de centrale lagere school een luisterrijke rouw- plechtigheid gehouden. 4e. Zijne Keizerlijke Majesteit, de Opperbevelhebber, vaardigde een procla matie uit; vervolgens werden de aides de Camp uitgezonden om aan of ficieren en minderen de Keizerlijke bevelen over te brengen. Keizerlijke gaven van dankbaarheid werden geschonken officieren en min deren waren diep getroffen. 5e. De gemengdewerd luisterrijk ingehaald. De hoofdmacht van de werd verplaatst en maakte een stelling in Tchangkiangtchenn-Kiang- wantchenn Shapei. SLOT. Het bovenstaande is een résumé van het gevechtsrapport van de Ueda doch behalve dat heeft elk onderdeel, dat in het gevecht geweest is, nog wat daarbij te voegen. Dat zal ik later wel mededeelen maar omtrent het karakter van den strijd om Shanghai wil ik nu nog wat zeggen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 53