677 6. ORGAAN VAN DE N.I.O.V. No. 6. JUNI 1932. In het Juni-nummer worden herdacht de op zoo noodlottige wijze te Malang als gevolg van een rij-ongeval om het leven gekomen 1ste Luitenant der Ar tillerie G.E. Scherer (11 Juni 1932 overleden) en de in Nederland, werwaarts hij zich op 25 Mei jl. met ziekteverlof had begeven, verscheiden Majoor van den Topografischen dienst P. D. Boon. Lt. Kol. b. d. W.J. Lucardie beëindigt zijn serie Het verre Oosten in 1931 en behandelt daarbij de Philippijnen en Indo-China, terwijl voorts van de hand van dezen schr. een artikel is opgenomen Rusland en japan in het verre Oosten", waarin de verwikkelingen van die beide rijken zijn omschreven als gevolg van beiderzijdsch pogen om het overwicht te winnen in Mandsjoerije en Korea. Schr. acht de kans op een oorlog in het Verre Oosten geenszins denkbeeldig: zou China zich, zooals men in Rusland hoopt, inderdaad om hulp wenden tot dat land, dan moet Japan wel overgaan tot een oorlog, vóór dat een nauwe samenwerking tusschen Rusland en China tot stand is gebracht, wil het niet de kans loopen geheel uit Mandsjoerije en Koreawaar men nog altijd niets voelt voor de Japansche over- heersching en dus van het geheele vasteland, te worden verdreven. Een troost is, dat al moge Japan militair geheel gereed zijn voor een oorlog en zich strategisch t. o. v. Rusland nog steeds in een zeer gunstige positie bevindt, dit land èn door inwendige staatkundige moeilijkheden èn daar zijn benarde financiëele omstandigheden de beste staatspapieren noteeren nauwelijks 60 procent zich nog wel twee maal bedenken zal alvorens zich in een dgl. avontuur te werpen. P. v. H. geeft het slot van „De herziening van het mditaire strafrecht en behandelt daarbij het kort proces, de approbatie van vonnissen en het hooger beroep. In extenso is opgenomen de op 30 Mei'32 door den len Luitenant-werk tuigkundige bij de L. A. li. G. B. de Kruijff van Dorssen voor de afdeehng Bandoeng van de N. I. O. V. gehouden voordracht over „De bouw van lucht schepen", waarbij ook de maritieme en militaire waarde van het luchtschip en enkele bijzonderheden omtrent het gebruik ervan in den wereldoorlog aan eene korte beschouwing worden onderworpen. Volgen nog „Pensioensregelingen" van oud-majoor intendant B. W. C. G. Vries, „onze positieregeling" van H.M.C. van Dijk, een hoofdbestuursartikel „Rechtstoestand van Ambtenaren" en „Sociologie 111" van de hand van Cheriex. Mededeelingen van het hoofdbestuur, mutaties en het dagbladoverzicht besluiten het Juni-nummer. v. O. 7. TIJDSCHRIFTENOVERZICHT. Tactiek. Militar Wochenblatt. 18-5-'32 No. 43. Lösung vom Gegner bei hinhal- tender Verteidigung. Omtrent het tijdstip, waarop de verdediger, die vertraging van 's vijands opmarsch beoogt, zich van den vijand moet losmaken bestaan vele uiteenloopende meeningen. De troep, die tot taak heeft een vertragend gevecht te voeren, moet met dit bijzondere gevechtsdoel bekend zijn teneinde onnoodige verliezen te voorkomen zulks in tegenstelling met de vroeger ter zake bestaande meening. Het gevechtsdoel mag echter niet gelast worden met bv Terugtrekken als de vijand gindsche terreinafscheiding 500 m. vóór de eigen stelling heeft bereikt". Het doel van het vertragend gevecht is nl. pas verkregen als de vijand tot ontwikkeling van sterke krachten en tot het tijd- roovende inzetten van zijne hulpwapens is gedwongendit doel wordt der halve niet bereikt als de verdediger terugtrekt, zoodra troepen afdeelingen van den aanvaller op een zekeren afstand de stelling zijn genaderd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 55