682 gaven voor den luchtbeschermingsdienst te brengen ten laste van de gemeenten of de provinciën. D. De materieele hulpverleening door het militaire departement aan de bevol king bepaalt zich hoofdzakelijk tot het in bruikleen verstrekken van gasmaskers, het ter beschikking stellen van militaire gebouwen en van militaire verbindingsmiddelen, een en ander voor zooveel noodig op kos ten van den aanvrager. E. De waarde van een oefening in den luchtafweer wordt verhoogd, wanneer zij tevens kan worden dienstbaar gemaakt aan het organiseeren van den luchtbeschermingsdienst. Dit kan ook hier te lande (nl. in Nederland) plaats vinden door het instellen van den alarmeeringsdienst, het uitrus ten van enkele hulpploegen, het inrichten van een of meer hulpposten en schuilplaatsen enz. De militaire en burgerlijke organen leeren dan met elkaar samenwerken en de burgerbevolking neemt waar, dat de Regeering aan haar bescherming de noodige aandacht besteedt. Een en ander draagt bij tot de vrijwillige medewerking van de inwoners aan den luchtbeschermingsdienst, zonder welke iedere voorbereiding hier van gedoemd is te falen". Algemeen. De Militaire Spectator Mei 1932. No. 5. Frankrijk XXXVII Ministère de la Défense nationale, waarin opgeno men de ministeries van Oorlog en van Marine en voorts het ministerie van Luchtvaart. Doel van de samenvoeging is het verkrijgen van een nuttiger rendement door een beter gebruik maken van de verschillende hulpbronnen en het verzekeren van een inniger samenwerking. „Le plan d'orgarnisation du ministère de la défense nationale est aréaliser par étapes". „Het algemeene beginsel voor de instelling van het nieuwe ministerie is, niet een fusie van de drie ministeries, maar de samenvoeging daarvan, die zich openbaren zal door een samenwerking van de drie hoofdorganen de bevel voering, de administratie en de bewapening, gezamelijk onder leiding van den minister. Alle aangelegenheden van de bevelvoering worden rechtstreeks behandeld door den minister met de vice-presidenten van de conseils-supérieurs en de drie chefs van de generale staven van leger, marine en luchtstrijdkrachten. Teneinde het gemeenschappelijk gebruik van de land-, zee- en luchtstrijd krachten voor te bereiden, kan hij worden bijgestaan door een hoog militair college. De werkzaamheid van den minister strekt zich vooits uit over de aangele genheden van administratieven aard en bewapening, waartoe elk dezer afdee- lingen gesteld zijn onder een sous-secrétaire d'Etat. Eerstgenoemde afdeeling wordt gerechtvaardigd, zoo wordt in de toelichting gezegd, door de nood zakelijkheid, het beste gebruik te maken van de budgetaire bronnen. De sous secrétaire van laatsgenoemde afdeeling (bewapening) centraliseert de aangele genheden van aanmaak van materieel, zoowel voor oorlogs als vredestijd, daarbij de bevoegdheden van de bevelvoering eerbiedigend. Hij kan worden bijgestaan door een bijzondere commissie, samengesteld uit de betrokken fabrieksdirecteuren en vertegenwoorigers van de bevelvoering". Idem. Uit de vakpers. Buiktyphus onder tegen deze ziekte gevaccineerden door Dr. D. Slechts weinigen zijn thans nog niet overtuigd van het groote nut van de typhus-injectie ter voorkoming van deze gevreesde en vooral voor een leger te velde fnuikende ziekte. Eenige jaren geleden werd in het I. M. T. een ar tikel gepubliceerd, waarim o. m. werd vermeld hoe een typhus-epidemie in Duitschland, welke tallooze slachtoffers maakte, hen, die in den oorlog waren geweest en dus waren ingeënt, onberoerd liet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 60