De nieuwe reglementen nemen ten opzichte van den tegenstoot en tegenaanval een meer bepaald standpunt in en vertoonen een tendenz, de toepassing ervan meer aan banden te leggen. Dit verschijnsel moet ook onze aandacht hebben, daar hetgeen in onze gevechtsreglementen omtrent tegenstoot en tegenaanval wordt gezegd gebaseerd is op de ideeën, die men daaromtrent had in de eerste na-oorlogsjaren. Terloops zij opgemerkt, dat de wijziging van ons Q.V.I., waar bij het doen van tegenstooten aan geen kleiner onderdeel dan de sectie (de compagnies-reserve) wordt voorbehouden, reeds als een eerste poging in die richting is te beschouwen. Het doel van deze beschouwingen is dan ook een steentje bij le dragen, teneinde tot een juistere waardeering van den tegen stoot in het raam van de verdediging te komen. Daarbij komt nog de factor, dat n.m.m. van alle handelingen, die zich gedurende het gevecht hetzij aanvallend, dan wel verde digend kunnen afspelen, de hiervoren genoemde operaties wel de moeilijkste zijn, en aan de uitvoerders van hoog tot laag de zwaarste eischen stellen. Eigenaardig doet het dan ook aan, dat in onze gevechtsvoor schriften de betrekkelijke materie vrij stiefmoederlijk is behandeld en zooals de geachte schrijver van het artikel „opmerkingen over het A.T.V. en het G.V I." in de Nos. 1 en 3 van dit jaar van het l.M.T. verschenen, aangeeft, niet van eenige verwardheid is vrij te pleiten, terwijl de beoefening in vredestijd van bedoelde han delingen een dusdanige voorbereiding eischt, wil een tegenstoot qua oefening goed verloopen, dat men gerust kan zeggen, dat deze handeling practisch niet beoefend wordt. Zooals reeds hiervoren werd opgemerkt, valt in de buitenlandsche reglementen en voorschriften in het algemeen ten aanzien van de actieve handelingen in het raam van de verdediging een vaststaande splitsing te onderkennen, n. 1. tegenaanvallen (contre-attaque pre- vue, Gegenangriff) en tegenstooten (contre-attaque immediate, Gegenstosz). Een omschrijving van beide zou als volgt kunnen luiden „Een tegenaanval is een handeling van een zekere uitgebreid heid, die niet overhaast mag worden uitgevoerd, integendeel methodisch dient te worden opgezet en waarvoor wordt vereischt een voorbereiding van en ondersteuning door artillerie-vuur. Een tegenstoot daarentegen is een vlot verloopende handeling door kleinere afdeelingen, waarbij snelheid van handelen op den voorgrond staat". Passen wij deze omschrijving toe op de in onze voorschriften aangehaalde voorbeelden van actieve handelingen in de verdediging, dan vallen deze onder de catagorie „tegenstooten", hoewel onze reglementen de benamingen tegenaanvallen en tegenstooten door elkander gebruiken, (zie hiervoor ook het reeds eerder genoemde artikel van den kapitein P. Scholten). 700

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 14