Artilleristisch gesproken is dit haar hoofdtaak; terwijl het doen van tegenstooten genoemd kan worden een eventueele taak. Na deze kleine uitweiding terugkeerende tot het onderwerp, kom ik tot ad. b. Automatisch. Hieronder moet worden verstaan, dat de tegenstoot loskomt, zonder daartoe orders van achteren af te wachten, op initiatief dus van de uitvoerders in elk echelon. Immers alleen de commandant ter plaatse kan de situatie be- oordeelen en met kennis van zaken en ter goeder tijd handelen. Wacht de commandant van eenige reserve-afdeeling op bevelen van hoogerhand (niet immer zal de compagnies-commandant bij de compagnies-reserve zijn, nóch de bataljonscommandant bij de bataljons-reserve) dan zal hij steeds te laat komen, daar met het zenden van berichten naar achteren, het ontvangen van het bevel voor het doen van den tegenstoot, het even verwerken daarvan en het ten uitvoer brengen altijd kostbare tijd verloren gaat. Hoe kostbaar die tijd wel is, hoop ik onder ad. a voldoende duidelijk te hebben uiteengezet. Gedurende den Wereldoorlog had men aan Duitsche zijde den stelregel aangenomen: Jeder Gegenstosz, bei dem an höherer Stelle angefragt wird, ob er gemacht werden soli, wird verboten". Met dit automatisch wil echter niet gezegd zijn, dat nu iedere commandant van een reserve-afdeeling maar „mir nichts, dir nichts" mag gaan tegenstooten. Zijn chef moet deze aangelegenheid te voren regelen en in bevelen of aanwijzingen vastleggen. ad. c. Derde eigenschap van den tegenstoot is, dat hij van te voren is voorbereid, d.w. z. dat de tegenstoot het karakter moet dragen van een te voren doordachte en opgezette manoeu vre, naar aanleiding van enkele eenvoudige veronderstellingen. Men improviseert niet tijdens het gevecht. Treft men deze voorbereidingen niet en wacht men, tot men een juist idee heeft van den toestand en richt men dienovereen komstig de operatie van den tegenstoot in, dan wil dat zeggen dat men of heelemaal niets meer kan doen of te laat handelt, wat onherroepelijk tot zware verliezen leidt. Neen, men werkt op korte aanwijzingen, uitvloeisels van te voren bestudeerde mogelijkheden, in te voren verkende richtingen, welke zooveel mogelijk rekening houden met de grootere kans op succes, indien men zich wendt tegen de flank van den vijand. ad. d. Plaatselijk van uitwerking. Dat de tegenstoot een beperkt doel nastreeft, plaatselijk moet zijn, behoeft, gezien de geringe sterkte der troepen waarmede deze wordt ondernomen, verder geen betoog. In beginsel zal dit beperkte doel een stukje van de voorste iijn zijn. 707

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 21