Voor de nadering tot het object moet gebruik gemaakt worden van gedekte nadering (hellingen, heggen, insnijdingen, loopgraven, granaattrechters, ongeveer in de richting van het object). Deze natuurlijke of kunstmatige dekkingen moeten den troep in staat stellen, zooveel mogelijk tegen vuur en gezicht gedekt, het object te naderen, een en ander voor sparing van de gevechts kracht en ter wille van de verrassing. Zijn deze dekkingen niet aanwezig, dan is de as van beweging de rechte lijn. Dit zal, ook bij de aanwezigheid van dekkingen vaak het geval zijn, daar de noodzakelijkheid van vlug handelen alle overige overwegingen op zijde schuift, daar het gebruik maken van dekkingen veel tijd vordertin dat geval mogen we als gunstige bij-omstandigheid het feit boeken, dat de af te leggen afstand meestal kort is. De sterkte aan middelen. De sterkte aan middelen bedraagt bij tegenstooten a) door de compagnies-reserve normaal1 sectie. eventueel nog 1 of 2 secties van de bataljons-reserve op last van den bataljons-commandant. In dit geval beschikt de compagniescommandant dus over 2 a 3 secties voor den tegenstoot. b) door de bataljonsreserve normaalde geheele bataljons-reserve of een gedeelte daar van. eventueelnog onderdeelen, die bij een bedreiging tijdig ter beschikking van den bataljonscommandant gesteld kunnen worden. (Dit laatste zal in onze verhoudingen uitzondering zijn). De keuze van een gereedstelling. De gereedstelling kan gevormd worden door de plaats, waar de afdeeling, bestemd voor den tegenstoot, zich bevindt, met name wanneer die plaats al dicht bij het object is gelegen, of een reeds bestaand stellinggedeelte, eveneens dicht bij het object gelegen dan wel bij gebreke daarvan, bestaande natuurlijke dekkingen (heggen, boomenrijen, insnijdingen). De gereedstelling dient tevens, bij een mislukken van den tegen stoot, tot opname van den troep, terwijl van daaruit de operatie met vuur gesteund moet kunnen worden. Moet men bij iedere gevechtshandeling rekening houden met terugslag, des te meer klemt dit bij deze moeilijke onderneming. Het gelukken van den tegenstoot kan door zooveel factoren in gevaar gebracht worden. Enkele artillerie-schoten, gas, een plot seling opduikende mitrailleur, een stukje draadversperring, een oogenblik van verwarring of aarzeling. 709

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 23