3000 kg. springstof elk, tot ontploffing gebracht, waardoor de Engelschen in staat werden gesteld het hoogtepunt te bezetten en gedurende een maand te behouden tot zij door een Duitschen gasaanval weer werden verdreven. Voor het overige bestond de mijnoorlog uit een groot aantal kleine ondernemingen tegen schutterskuilen, mitrailleurnesten, ob servatieposten, enz. welke ondernemingen veelal in geen enkele betrekking tot de infanterie acties stonden. Veelal werden de ontploffingen tot stand gebracht ter viering van officiëele feest dagen, verjaardagen van de brigadecommandanten en soortgelijke gelegenheden. Dit soort van mijnoorlog was dus volkomen nut teloos als hulpmiddel om het einde van den oorlog nader te brengen de successen waren wel aardig, maar het antwoord erop was meestal een hevig vuur op de loopgraven, dat zware ver liezen onder de troepen bracht. Defensieve mijnoorlog werd zeer actief langs het geheele front gevoerd en ontwikkelde zich snel (schetsen 1 en 2) omdat de commandanten een eenmaal veroverde positie met alle macht wenschten te behouden, was het noodzakelijk om elke ondergrond- sche bedreiging der Duitschers op dezelfde wijze te beantwoorden ten behoeve van het moreel der troepen. Hierdoor werden hon derden mineurs gebruikt om onder den grond een positie te ver dedigen, die bovengronds allèèn niet houdbaar zou zijn geweest. Voorts was 1915 het jaar van proefnemingen de mineurcom pagnieën werden geleidelijk aan opgericht en geoefend in haar bijzondere werkzaamheden en de uitrusting werd samengesteld uit het beste wat in de parkvoorraden en in den handel verkrijgbaar was. Zoo werden de draaiende ventilatoren al spoedig buiten gebruik gesteld vanwege het lawaai dat ze maakten, waar door ze bijna terstond na den aanvang van het werk een zwaar vuur in de door den vijand veronderstelde richting aantrokken. Verschillende soorten van ventilatoren werden beproefd en het best voldeed nog de gewone smids blaasbalg, terwijl later door een praktische en volkomen geruischlooze luchtpomp in de behoefte werd voorzien. Het eerste luisterapparaat was uitgevonden door Fransche mineurs en werd gevormd door een geïmproviseerden microfoon, bestaande uit een half-gevulde, platte Fransche veld- flesch, waarop het buisje van een stethoscoop was bevestigd. Wanneer deze flesch tegen de zijwand of op den bodem van een gang werd geplaatst, kon vijandelijke mineurarbeid binnen een zekeren straal worden gehoord de afstand, welke daarbij bereikt kon worden, hing af van de geoefendheid van den luisteraar, maar was altijd grooter dan bij ongewapend oor. Dit geimpro- viseerde instrument werd later vervangen door den geofoon, ook een Fransche vinding, bestaande uit twee microfoons in leeren doozen, die door buizen als van een stethoscoop verbonden waren 719

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 33