Zieken- en brancardrijtuigen45 Wagens van verschillend type G. V. VH, H, PS, Z, e. d. 14717 In de jaren voor 1930 is een aantal locomotieven van groote capaciteit in dienst gesteld. De grootere rijsnelheid en grootere afstanden, die door deze locomotieven kunnen worden afgelegd, alvorens water te moeten innemen, zullen echter nog geen in vloed ten gunste van de snelheid van het concentratievervoer kun nen uitoefenen, daar èn de rijsnelheid èn de afstand tusschen de opvolgende stations, waar moet worden gestopt, om water in te nemen, worden bepaald door de capaciteiten van de oudere locomotieven, die ook nog voor het vervoer zullen moeten worden gebruikt. Op een rijsnelheid van ruim 40 km. in vlak terrein en van omtrent 25 km. in bergterrein kan worden gerekend; terwijl de grootste afstand, waarover de oudere locomotieven zich kunnen verplaatsen, zonder water in te nemen, 50 km. bedraagt. De concurrentiestrijd, die nog steeds door de spoor- en tramweg maatschappijen met de autobushouders wordt gevoerd, is, wat betreft het personenvervoer, zoo langzamerhand wel tot een toestand van evenwicht gekomen. Echter niet ten aanzien van het goederenvervoer, op welk gebied de maatschappijen nog steeds meer terrein verliezen. Deze concurrentiestrijd zelf staat binnen dit bestek uiteraard buiten onze belangstelling. Wel interesseeren ons de gevolgen waartoe hij kan leiden. Ongetwijfeld is de ontwikkeling van het autobuswezen een zaak van militair belang, mits de diensten be hoorlijk georganiseerd zijn en vooral wanneer zij van behoorlijk materieel zijn voorzien, hetgeen slechts te verwachten zal zijn, wanneer de z. g. wilde diensten worden onderdrukt en kleine ondernemingen plaats maken voor kapitaalkrachtige maatschap pijen. De eischen welke de veiligheid van den weg aan de orga nisatie en de regeling der autodiensten stelt, loopen met de militaire desiderata parallel en mede valt te constateeren, dat de vaste tarieven van autobusmaatschappijen, waarvan het materieel aan redelijke eischen voldoet en het personeel bedreven is in zijn vak, minder concurreerend voor de spoorwegmaatschappijen zullen zijn dan de tarieven welke bij de huidige zeer ongeregelde toe standen veelal gelden. Wettelijke bepalingen op het wegverkeer zijn in bewerking. De daartoe in het leven geroepen commissie heeft ook haar aan dacht gewijd aan de onderhavige aangelegenheid. Verbetering van de autodiensten zal ten goede kunnen komen aan snelle troe- penvervoeren troepen van kleine sterkte over kleine en mid delbare afstanden, troepen van grootere sterkte alleen over kleine 689 SPOOR EN AUTO. Goederen-, vee-, hout-, platte (schamel) zandwagens.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 3