2e. Het zitvlak ongeveer 20 cm uit het zadel gelicht, de hand stil en de teugels gespannen. 3e het zitvlak een weinig uit het zadel, met het kruis dicht bij den voorboom, de handen naar voren brengend in de richting van den mond van het paard, teneinde dit in staat te stellen gemak kelijk de hals te strekken, daarbij steeds een licht contact tus- schen de hand en den mond van het paard bewarend. Het is deze laatste methode welke de meeste bevrediging gaf en dan ook thans algemeen wordt onderwezen. Federico Caprilli stierf op 39 jarigen leeftijd. Hij viel in stap van paard, bevangen door een plotselinge ongesteldheid. Caprilli was een leerling van Paderni. Deze laatste was een der beste ruiters van de Keizerlijke rijschool te Weenen en werd in 1867 aangesteld tot instructeur te Pinerolo. Vijanden hebben Caprilli verweten dat hij zijn eenvoudige methode uitvond omdat de „dressage"' te moeilijk voor hem was. Om dit te logenstraffen heeft Caprilli zonder eenige hulp het paard Itala afgericht en op het concours te Turijn in de hoogeschool voorgereden. De ge schriften van Caprilli bewijzen ten duidelijkste dat zijn streven tot het scheppen van een eenvoudige methode gericht was op het rijonderricht aan soldaten, voor wie hij de „dressage" veel te moeilijk oordeelde. Dat Caprilli geen tegenwerking, nijd en afgunst bespaard bleven, is begrijpelijk. Men leefde in een tijd dat het oneerbiedig geacht werd te discussieeren over wat al eenmaal bestond, en dat het uitzien naar iets nieuws en beters werd aan gezien voor dwaasheid. Het was in dien tijd dat de Capitano Brioschi, die aan de bepakkingscommissie een peloton Alpini- troepen toonde, gekleed in grijs-groen, werd uitgemaakt voor een grappenmaker(Zie La Scuola di Cavalleria nei cento anni della sua storia). Tot zijn dood in 1907 was Caprilli instructeur aan de rijschool te Pinerolo, doch daarmede had zijn methode nog niet definitief gezegevierd, want eenige jaren later werd de oude school weer in eere hersteld. De oorlog, die met vele andere onnutte dingen ook de overtollige dressage wegvaagde en ten duidelijkste bewees dat slechts eenvoud in de rijkunst voor den militair van waarde is, (korte africhtingstermijn van paarden en menschen) heeft de methode van Caprilli de plaats gegeven die haar toekomt. Op de beginselen van Caprilli, zooals die door hem verkondigd zijn en neergelegd in enkele artikelen, is de Italiaansche militaire rijkunst gegrondvest. Zijn artikelen zijn helder en behoeven geen commentaar zoodat volstaan kan worden met de vertaling daarvan. 730

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 44