afstanden, ev. in aansluiting met spoorwegvervoer. Mede zal die ver betering ten voordeele van de spoorwegen kunnen komen, omdat deze minder bedreigd zullen zijn door concurrentie van zich weinig aan de zorg voor de veiligheid van reizigers en weggebruikers sto rende autobusexploitanten. Ook uit dit oogpunt bezien is ze van belang, aangezien voor groote troepenvervoeren (met paarden, treinen enz.) over langen afstand de spoorwegen nog altijd on ontbeerlijk zijn, en het dus ongewenscht is, dat hun exploitatie door de hierbesproken concurrentie wordt gedrukt. Intusschen is het een feit, dat de strijd tusschen auto en spoor reeds oorzaak is, dat nieuwe werken worden tegengehouden. Van directe militaire beteekenis is dit evenwel nog niet, aangezien de voorgenomen nieuwe werken zich bepalen tot secundaire banen, waarover wel nimmer militair vervoer zou worden geleid. Electrificatie. In het buitenland wordt van militaire zijde, en niet door de- eersten de besten, door woord of geschrift de steeds voort gaande electrificatie bestreden. Het is bekend, dat de tegenstanders wijzen op de grootere gevaren, die een geëlectrificeerde spoorbaan tegenover de gewone bedreigen vanwege de grootere kans op sabotage en de grootere uitwerking, die een geslaagde aanval uit de lucht kan hebben, waarbij de grootere zichtbaarheid des nachts, bij veelvuldig gebruik van de baan, door de vonken bij boven- grondsche leiding een niet onbelangrijke factor is. En als voorwaarde, om niet onmiddellijk de electrificatie te doen staken, stellen de tegenstanders als eisch, dat de Staat de be schikking moet hebben over een zoodanig aantal stoomlocomotieven als door de militaire autoriteit zal worden noodig geacht, waarbij er dan op gerekend dient te worden, dat het personeel in staat is, om den dienst met stoomlocomotieven uit te voeren. In de nabijheid van de grenzen (lees voor Javade zee) mag naar hun meening onder geen voorwaarde electrificatie worden geduld. Ook wordt gewezen op de vermeerdering van het aantal zeer kwetsbare punten in den vorm van onderstations, hoewel de kans op treffers bij luchtaanvallen op deze kleine gebouwen niet bijs ter groot kan zijn. Het spreekt vanzelf, dat niet elke staat, die tot electrificatie van zijn spoorwegen overgaat, rekening kan houden met de vorenvermelde eischen. De kosten, daaraan verbonden, zouden zoo hoog zijn, dat die niet in den koop toe kunnen worden genomen. Het militaire belang zou derhalve als eisch moeten stellen, de electrificatie zonder meer achterwege te laten. Niettegenstaande alle bezwaren, die van militaire zijde worden ingebracht, gaat intusschen de electrificatie - in het eene land in een sneller, in het andere in een langzamer tempo voort. 690

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 4