gehelderde omstandigheden vlogen 48 gebouwen, 1 millioen gra naten, 1 millioen Kg. chemische strijdmiddelen 230.000 gasmijnen en 40 tankwagens in de lucht, waardoor een zoo groote chaos ont stond, dat de opruimingswerkzaamheden eerst in 1925 waren beëindigd. In deze tijdsperiode hebben zich bij de opruimings werkzaamheden, zeer vele en zelfs zeer ernstige gasongevallen voorgedaan welke eensdeels werden veroorzaakt door de onbe kwaamheid van de met de opruimingswerkzaamheden belaste arbeiders, anderdeels door het vlugge tempo waarin moest worden gewerkt. Deze ongevallen nu werden allen door Dr. Hermann Büscher behandeld waarbij deze gelegenheid tevens door hem werd aan gegrepen de doordringbaarheid van mosterdgas en lewisiet in verschillende stoffen op levend menschenmateriaal, te onderzoeken. I. De doordringbaarheid in kleeding, geïmpregneerde stof, De proeven werden genomen door op een onderarm of been een stuk leder, gewone kleeding, gummi of geïmpregneerde stof als een soort manchet te bevestigen. Voor leder werd zoowel dun bovenleer (geitenleer) als dik rundleer (als gebruikt bij de soldatenschoenen) gebruikt. Voor kleeding werd niet alleen costuumstof gebruikt, doch werd daar onder een stuk voering en hemdlinnen aangebracht, dus vrijwel overeenkomende met een normale mannendracht. Voor geïmpregneerde stof werd een stuk van een gewone gum mimantel genomendaaronder werd een stuk costuumstof, voe ring en hemdlinnen aangebracht, dus overeenkomende kleeding zooals bij regenweer wordt gedragen. Voor gummi werd een gewoon stuk rijwielbinnenband gebruikt. De bedoelde stoffen werden om het been, van den enkel tot aan de knie, in lagen boven elkaar geplaatst; vervolgens werd op iedere stofsoort één druppel mosterdgas en één druppel lewi siet gedruppeld, hetgeen bij iedere proef werd herhaald. In totaal werden drie verschillende proeven gehouden, waarbij men de gassen resp. 10, 20 en 30 minuten liet inwerken, waarna het verband werd verwijderd en de inwerking op de huid werd bestudeerd. De door Büscher verkregen resultaten werden weergegeven op de afbeelding van een menschelijk onderbeen of ander lichaams deel, doch zullen hier op de staten worden aangegeven (zie pag. 743). Uit deze proef blijkt dus dat mosterdgas binnen 10 min. door geitenleer, geïmpregneerde stof en gewone kleeding heendringt, doch dat rundleder en gummi weerstand hebben geboden. Wij zien hier ook de superioriteit van mosterdgas tegenover lewisiet. 742 LEDER EN GUMMI.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 56