Het spreekt natuurlijk vanzelf dat bovenleer, geïmpregneerde stof en kleeding een goede bufferwerking uitoefent, waardoor de in tensiteit der inwerking van de strijdgassen belangrijk heeft inge boet, hetgeen mocht blijken uit het feit dat de mosterdgas-infectie er betrekkelijk goedaardig uitzag. Geitenleder bleek het minst weerstandbiedend voor mosterdgas te zijn, want zelfs na 8 dagen bleek er nog een naar verhouding sterke nekrose (afsterven lich. weefsels) te zijn. Verder moge blijken dat lewisiet nagenoeg geen uitwerking had (na den oorlog deden de meest fantastische verhalen omtrent de sterke blaartrek kende werking van dit gas de ronde) en dat bij mosterdgas, bij gebruik van gewone kleeding, de wond na 15, bij geïmpregneerde stof na 19 en bij geitenleder na 26 dagen volkomen genezen was. Bij lewisiet, bij gebruik van gewone kleeding, na 7 dagen (zie pag. 745). Ook bij deze proef bleek wederom de superiotiteit van mosterdgas tegenover lewisiet. Zoowel bij geitenleer als bij kleeding krijgt men nu nauwelijks den indruk meer van remwerking. De verwondingen zijn pas na 30 dagen genezen, bij lewisiet daarentegen reeds na 7 dagen. Geïmpregneerde stof is bijna een hindernis voor de indringbaarheid van mosterdgas, terwijl lewisiet slechts een lichte, twijfelachtige werking heeft uitgeoefend. De epidermus (opperhuid) is slechts een weinig verkleurd en schilfert af. Rundleder en gummi hebben beiden weerstand geboden. Verder werd tijdens de behan deling vastgesteld dat de inwerking op de huid veel minder ernstig was dan wanneer het mosterdgas rechtstreeks op de huid zou hebben ingewerkt (zie pag. 746). Uit deze proef moge blijken dat mosterdgas na 30 minuten door kleeding, geïmpregneerde stof, geiten- en rundleder heendrong, doch niet door gummi. Geitenleder en kleeding boden geen weerstand tegen lewisiet; bij geïmpregneerde kleeding is de werking twijfelachtig; daaren tegen hebben gummi en rundleder weerstand geboden. De inwer king van lewisiet op geitenleder werd reeds onmiddellijk na het verwijderen van de manchet waargenomen (roodwording). Voorts is gebleken dat mosterdgas en lewisiet blijkbaar niet de stoffen zelf aantasten, in tegenstelling met de inwerking van zuren (salpeterzuur enz.). Ook is bij deze proef de groote weerstandskracht van gummi tegenover mosterdgas en lewisiet opvallend. Daar staat tegenover dat leder, naar verhouding, betrekkelijk weinig weerstand bood. Uit deze proef kan dan ook de conclusie worden getrokken dat men met goede rundlederen schoenen, zonder gevaar, gedurende 30 min. in een met mosterdgas besmet terrein kan vertoeven, onder voorwaarde natuurlijk dat men na een half uur de schoenen uit- 744

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 58