Is het, omdat de militaire belangen minder gewicht in de schaal werpen Dit kunnen wij niet voetstoots aannemen. De interna tionale verhoudingen zijn daar niet naar. Ook zijn de economische voordeelen van de geëlectrificeerde spoorwegen boven de ge wone stoomtractie in het algemeen niet zoodanig, dat de militaire eischen daarbij in het niet zinken. Dit alles aannemende, blijft slechts de conclusie: „In den loop der jaren is men de bezwaren, uit militair oogpunt aan de electrificeering verbonden, lichter gaan tellen". Maar men gaat wel heel ver, wanneer men betoogt, dat elec- trificatie zelfs een militair belang is. (2) Dat is nog zoo gemakkelijk niet uit te maken. De factoren, die daarbij in het geding komen, zijn talrijk en moeilijk naar hun waarde te schatten. Voor een land, dat geen steenkolen of olie in den grond heeft, of in elk geval niet in voldoende hoeveelheid, maar wel over waterkracht beschikt, zal electrificatie van de spoorwegen vele voordeelen bieden. Immers zal daarmede kunnen worden voorkomen, dat het spoorwegvervoer spoedig geheel zal moeten worden stop gezet zoodra de aanvoer van kolen en stookolie door den vijand wordt belet. De waterkracht ligt blijvend binnen eigen bereik. Voordeelen welke electrische spoorwegen overigens boven die met stoomvermogen hebben zijn kortere rijtijd van de treinen, eenvou diger onderhoud der locomotieven, herstellingen zijn eenvoudiger uit te voeren, minder talrijk personeel, minder materieel, verhooging van het nuttig effect der treinen, terwijl voor Indië niet onvermeld mag blijven, het einde van de kolengruisplaag. Ook de arbeid, die verricht wordt door het personeel op een stoomlocomotief is heel wat zwaarder dan die van den bestuurder van een electrischen trein. Voor het buitengewoon militair vervoer zijn deze laatste voordeelen wel van beteekenis, doch zij zijn niet van doorslag- gevenden aard bij de keuze tusschen electrificatie van het spoorweg stelsel of niet. Daarbij moeten factoren van hoogere orde, dus voordeelen van meer algemeene waarde waarvan wij hiervoren één enkel voorbeeld gaven, welke voor ieder land afzonderlijk dienen te worden overwogen, in het geding gebracht kunnen worden. Hoe is het ten deze op Java gesteld? De kolenvoorraden moeten tot nog toe weliswaar van buiten Java worden aangevoerd, maar de voorraad welke altijd beschikbaar ligt, is groot genoeg, om alle mogelijke gebeurlijkheden te kunnen afwachten. Bovendien kan de groote houtvoorraad, die op Java aanwezig is, als een brand stofreserve worden aangemerkt. Wel moeten de locomotieven voor het stoken met hout wijziging ondergaanvoor de meeste typen is dat echter van weinig beteekenis. 691 M. W. M. 1931, Jan.-Febr. Die Elektrifizierung der österreichischen Bun- desbahnen und ihre militarische Bedeutung. Von Oberst Schubert. t2) Considérations générales sur l'électrification des chemins de fer par le Lt. col. du génie A. Stobazin, (traduit de la „Rivista Militare Italiana" Sept.'28) per R. Aubert.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 5