trekt. Bij de proef is dan ook gebleken dat 30 min. ongestoord inwerken van mosterdgas op rundleder (hier dus onder zeer gun stige omstandigheden) nagenoeg geen nadeelige gevolgen heeft; het kwam n. 1. niet verder dan tot stipvormige blaartjes op de huid. Gewone schoenen met dun bovenleer, geven nauwelijks 10 minuten bescherming tegen mosterdgas en 20 min. tegen lewisiet. II. De doordringbaarheid in verschillende soorten leer. Aangezien leer bij de kleeding van den mensch een belangrijke rol speelt, werden door Dr. Büscher, naar aanleiding van de ver kregen resultaten met geiten-en rundleder, ook met andere leder soorten proeven genomen en wel met 1. Rundbox. 2. Chroomrundleder, glad, kernstuk (waterproof) 3. Chroomrundleder, glad, zijstuk (waterproof) 4. Bruin Fahlleder (duitsch rundleder, als gebruikt bij I). 5. Boxcalf. 6. Roszchevreaux. 7. Chroomrundleder, generfd, „Alaska" (waterproof). 8. Chevreaux (fransch geitenleer). Omtrent chroomrundleder valt nog het volgende op te merken Dit leer is een der beste ledersoorten die er bestaan; het isn.l. met verschillende vetten sterk geïmpregneerd, in tegenstelling met het z. g. bruine Fahlleder (duitsch rundleer), waarmede de proeven onder I werden gehouden. Dit rundleer is niet ingevet, zoodat de poriën open zijn. Daarom is het ook best te begrijpen dat dit leer, trots zijn dikte, na 30 minuten mosterdgas doorliet (lewisiet niet) en wordt d. z. dan ook vermeend dat de weerstand- tijd tegen mosterdgas verhoogd zou kunnen worden door de schoenen, vóór het gebruik, van buiten met vet in te smeren. Op iedere ledersoort werd een druppel mosterdgas en lewisiet gebracht. Beide gassoorten zogen betrekkelijk snel in het leer, in het bijzonder bij bruin Fahlleder waren de gassen dan ook reeds na 20 min. door het leder opgenomen. Teneinde menschenmateriaal te sparen, werden de stukjes leder op wit papier gelegd, om aldus de doordringbaarheid van de gassen te kunnen vaststellen. Teneinde een te groote verdunning te voorkomen, werden alle stukjes leder met de papieren onder leggers, onder een glazen klok geplaatst. Na 24-urige inwerking van het mosterdgas en lewisiet op het leer, werd de klok ver wijderd en bleek o. a. dat niets viel waar te nemen op de papieren onderliggers van de beide soorten chroomrundleder (waterproof) en roszchevreaux, evenmin op de onderzijde van het leer dat bij rundbox het onderliggende papier een weinig olieachtig was gevlekt; 747

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 61