dat bij boxcalf het mosterdgas en lewisiet zichtbaar waren doorgedrongen. Met uitzondering nu van boxcalf en van het duitsche rund leder, van welke laatste ledersoort de doorlaatbaarheid reeds van de vorige proeven bekend was, werden de overige 6 stukken leer, met behulp van leukoplast, op de borst van een man be vestigd. Na 1 uur en 25 minuten werden de stukken leer ver wijderd. Reeds bij het afnemen werden afzonderlijke ontstekingsver schijnselen op de huid waargenomen3 uren later was reeds bij rundbox, roszchevreaux en fransch geitenleer, reeds duidelijk de voor mosterdgas zoo karakteristieke anemische haard te onder kennen. Dr. Büscher zegt dan ook „Es sind doch heimtückische StoffeBesonders das Dichlo- raethylsulfid (mosterdgas) Auf der Rückseite der Lederarten und auf den Papierunterlagen war nichts zu sehen, und doch sind bereits nach 3 Stunden Wirkungen auf der Brust festzustellen, die nichts gutes ahnen lassen". Na 3 uren kan dan ook de inwerking van mosterdgas op alle stukken leder worden aangetoond. De lewisietwerking kan goed worden waargenomen bij rundbox, fransch geitenleertwijfel achtig bij alle waterproofsoorten; na 12 uren echter is ook bij deze ledersoorten de lewisietwerking te zien. De lewisiet ontsteking op de huid was ter grootte van een pfennigstuk, terwijl die van mosterdgas dezelfde oppervlakte be sloeg als het stuk leer. Het schijnt dan ook dat een druppel mosterdgas eerst alle poriën van het leder vult; het dringt, zich onmiddellijk verdeelend over een groot oppervlak, waaiervormig in en begint daarna te werken. Zoo kunnen nu dan ook de veel voorkomende en uitgebreide voetverwondingen, bij het dragen van leder schoeisel, nader worden verklaard. Een druppel mosterd gas, rechtstreeks op de huid gebracht, breidt zich dan ook lang zoo sterk niet uit. De proeven hebben verder uitgewezen dat de inwerking van de gassen door leer wordt geremd, in het bij zonder die van lewisiet, want de verwondingen van deze laatste zijn reeds na 8—9 dagen genezen, die van mosterdgas na 24—30 dagen. III. De doordringbaarheid in verschillende rubbersoorten. Bij proef I werd reeds de betrekkelijk groote weerstand van rubber voor mosterdgas en lewisiet aangetoond. De proeven werden nu met nog enkele andere gummisoorten uitgebreid, n. 1. met gummi van een autobinnenband, met een zeer zachte en dunne 748

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 62