soort rubber (preservatiefgummi) en bovendien met billroth- batist. Het was opvallend hoe langzaam mosterdgas, in tegenstelling met lewisiet, in rubber drong. Het met mosterdgas bedruppelde proefmateriaal werd, ter voor koming van een te snelle verdunning, onder een glazen klok ge plaatst, waarbij bleek dat het 5 dagen duurde, voordat het mos terdgas was ingedrongen. Bij billrothbatist daarentegen, is van zichtbare indringing geen sprake. Na 5 dagen toonde één druppel mosterdgas op billroth batist nog hetzelfde aspect als 5 dagen tevoren. Teneinde zekerheid te verkrijgen of, na inwerking van 5 dagen, het mosterdgas en lewisiet door het proefmateriaal was heengedrongen, werd dit op het onderbeen van een mensch bevestigd. Na 1 '/j uur werden de stukken gummi verwijderd, waarna 6 uren later bij mosterdgas bleek dat a. de beide gummisoorten absoluut waren doorgeslagende typische anemische haard was, evenals bij de lederproeven, aanwezig. b. ook billrothbatist was doorgeslagen, hetgeen onbegrijpelijk is, omdat het druppeltje mosterdgas 5 dagen na aanbrenging daarvan op de stof, althans met het bloote oog beschouwd, onverminderd aanwezig was en vóór het aanbrengen van het lapje op het been, moest worden verwijderd. Nog onbegrijpelijker was echter het verschijnsel dat het be trekkelijk groote stuk billrothbatist, een lap van 10X3,5 cm., over de geheele oppervlakte was doorgeslagen. Hiervoor kon dan ook geen verklaring worden gegeven (bij de proeven met leer kon men zich dit verschijnsel wel nader verklaren n.l. door de op- opzuiging van het gas in de poriën). Dr. Büscher had zelf verwacht dat mosterdgas niet door auto band en billrothbatist zou heendringen. Bij de laatste stof was weliswaar de specifieke mosterdgasverwonding niet aanwezig, doch was de huid toch over de geheele oppervlakte van den lap ontstoken. Het was dan ook wel zeer eigenaardig dat ook bij gummi, evenals bij leer, het mosterdgas over de geheele oppervlakte van het proefmateriaal inwerkte, terwijl van vernieling of beschadiging van het rubbermateriaal niets viel te bespeuren. 2) 749 Is vermoedelijk dezelfde stof als mosetigbatist. Wordt gebruikt voor water dichte afdekking bij verbanden. 2). In the Medical Aspects of Chemical Warfare van Vedder, wordt mede gedeeld dat gummi door mosterdgas wordt opgelost. Dit is dus geheel in strijd met de door Dr. Büscher gevonden uitkomsten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 63