15°/o idem Bij lewisiet zeer geringe blaarvor- ming. Amerik. zalfNiets bijzonders. Zuivere chloorkalk: Bij mosterdgas een anemische haard ter grootte van een daalder, overal verspreide blaartjes. Bevinding na 1 dag en 18 uren. 1% kaliumperm. zalf: De le wisietblaartjes zijn grooter ge worden. Bij mosterdgas anemisch huidoppervlak. Geen blaarvorming. 2% idem Mosterdgas en lewisiet zijn door gedrongen. 50 °/o chloorkalkzalfDe geheele oppervlakte is blauw rood gekleurd, afzonderlijke blaren niet specifiek, noch voor mosterd gas, noch voor lewisiet. 40 °/o idem Hier viel niets bijzonders waar te nemen, noch mosterdgas noch lewisiet zijn doorgedrongen. De sterke verbranding bij de 50°/0 chloorkalkzalf, moet aan de sterkte van de zalf worden geweten, die de huid niet kan verdragen. 30, 25 en 15°/o ChloorkalkzalfZoowel mosterdgas als lewisiet een weinig doorgedrongen. Amerikaansche zalf Bij mosterdgas blaarvorming Het is opvallend dat lewisiet slechts in geringe mate heeft gewerkt. Zuivere chloorkalk Sterke inwerking. Ook gaf het ziektebeeld bij deze proeven de sterkere inwerking van mosterdgas weer. Bij de chloorkalkzalven kwam weliswaar lichte blaarvorming voor, doch droogden de blaren reeds na 5 dagen in en kwam de gezonde huid reeds weer gedeeltelijk te voorschijn, waarmede dus bewezen is dat een groot gedeelte van lewisiet en mosterdgas door chloorkalk wordt vernieiigd. Bij de 50 °/o chloorkalk werkten mosterdgas en lewisiet zeer gering en werd nog niet met zekerheid vastgesteld of de geringe blaarvorming afkomstig was van de chloorkalkzalf dan wel van de oorlogsgassen. Gezien echter de sp zedige genezing (gedeel telijk reeds na 5 dagen) wordt dan ook verondersteld dat de inwerking voor het grootste gedeelte van de zalf zelf afkomstig is. Bij bijna alle chloorkalkzalven waren de verwondingen na 8 da gen volkomen genezen, hetgeen er dus opwijst dat deze zalven een deel der gassen vernietigen en de intensiteit der werking sterk afremmen. De genezing bij de 15 0/0 chloorkalkzalf duurde 753

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 67