Daarom werden nu dan ook de proefvoorwaarden voor de zalf lichter gesteld, n.l. door de gassen, instede van 30 min slechts 15 min. te laten inwerken, waarbij het zalfmengsel even dik als bij de vorige proef, op een menschelijk onderbeen werd gesmeerd. Hierbij bleek bij mosterdgas dat a. na 7 uren werd een zeer duidelijke anemische haard waar genomen, die na verloop van eenigen tijd in blaarvorming overging. b. na 31 uren was een sterk afgeteekende ontstekingshaard met duidelijke blaarvorming aanwezig en bleek dat de infectie, evenals zulks met de lederproeven het geval was, verder was uitgebreid. Hieruit werd dan ook de conclusie getrokken dat deze Amerikaan- sche zalf, niet alleen geen bescherming tegen mosterdgas geeft, doch een eventueele infectie over een grooter huidoppervlak doet uitbreiden, hetgeen bij een directe aanraking van mosterdgas met de huid niet het geval is. Wel wordt, indien het mosterdgas eenmaal door de zalf is heen gedrongen, de inwerking op de huid afgeremd. Het is echter bij deze zalfproef, evenals bij die met billrothbatist, zeer eigenaardig dat, ofschoon na 15 min. slechts zeer weinig van de druppel in de zalf is gedrongen, zoodat men zou kunnen aannemen dat er niets is ingedrongen de inwerking op de huid nog zoo hevig en zoo weinig gelocaliseerd is. Bij lewisiet bleek het volgende a. na 7 uren was nog niets te zien, met uitzondering dan van een roode vlek, waarvan echter niet met zekerheid kon wor den vastgesteld of zij afkomstig was van lewisiet. b. na 24 uren was een duidelijke lewisietwerking waarneembaar. c. na 2 dagen bleek dat lewisiet nagenoeg niet had gewerkt. Er was slechts sprake van een oppervlakkige, sterk verzwak te werking. Hieruit volgt dus dat de Amerikaansche zalf tegen lewisiet een betrekkelijk goede bescherming geeft (15 min. op een dikke laag zalf). De beide gassen worden dus niet, zooals bij de chloorkalk- zalven, vernietigd en blijven, mosterdgas in het bijzonder, op de zalf staan (gelijk een druppel olie op het water). De mensch kan zich dus tegen de inwerking van mosterdgas en lewisiet, mits men zich rustig houdt opdat de zalf niet wordt afgeveegd, met bepaalde zalven een zekeren tijd beschermen. Dit principe dient echter, niet alleen om een betere en lang duriger bescherming te verkrijgen doch ook om de nadeelen, verbonden aan het gebruik te ondervangen, verder methodisch te worden ontwikkeld. Zalven, waar het mosterdgas vanaf loopt en dan b. v. op de kleeren of op den grond komt, komen dus niet in aanmerking, doch wel degenen die mosterdgas en lewisiet 755

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 69