Waterkracht is op Java voldoende beschikbaar en op grond daarvan zou electrificatie aanbeveling verdienen. Of het, van eco nomisch standpunt bezien, voordeel zal opleveren, deze natuur kracht ten bate van de electrificatie van het spoorwegnet te be nutten, is een vraag, die niet zoo gemakkelijk is te beantwoor den vanwege de vele factoren, die daarbij hun invloed doen gelden. Waar, zooals wij hiervoren reeds deden uitkomen, de dienst op de spoorwegen onder de bestaande omstandigheden steeds ver zekerd zal zijn, is er echter geen dringende reden om tot electri ficatie over te gaan en uit een militair oogpunt beschouwd zou bestendiging van den huidigen toestand eer aanbeveling dan be strijding verdienen. Nachtvervoer. Nachtvervoer heeft in Indië, in het bijzonder op Java, slechts in zeer beperkte mate plaats. Dit is niet als gevolg van het be staan van bezwaren tegen het doen loopen van nachttreinen, maar omdat de behoefte er aan niet wordt gevoeld. De loop van den eendaagschen expres gedurende 1 a 2 uren bij duisternis met de grootste snelheid de nachttreinen tusschen Batavia en Buitenzorg (±60 km.) voor het vervoer van reizigers op Zaterdag en Zondag en de Prioktreinen zijn even zoovele bewijzen voor de praktische mogelijkheid van nachtvervoer. Voor de zoo dikwijls verkondigde meening, dat nachtvervoer h. 1.1. niet mogelijk zou zijn, blijken derhalve geen redelijke gronden aanwezig te zijn. Gevaar, dat losloopend vee gedurende den nacht op de baan zal loopen, is uiterst gering; het vee is des nachts gekraald. Het eenige levende wezen, dat bij nacht op de spoorbanen wel wordt aangetroffen, is de mensch. In de spoorwegverordening is in verband hiermede bepaald, dat, indien nachtvervoer zal plaats hebben waarbij met een snel heid van meer dan 30 km. per uur, zal worden gereden, de baanvakken in het betrokken traject binnen de twee uren, de komst van den eersten nachttrein voorafgaande, moeten worden geschouwd. Overigens worden aan het nachtvervoer geen wettelijke beperkingen opgelegd. Bij buitengewoon militair vervoer kan dan ook op nachtvervoer met eenzelfde snelheid als overdag worden gerekend. Het spreekt vanzelf, dat de spoorwegmaatschappijen, en ten deze zullen wij ons bepalen tot de S. S., bepaalde voor waarden stellen. Zoo mag de snelheid van een nachtgoederen trein niet meer bedragen dan 30 km. Dit is echter geen maximale snelheid voor nachttreinen in het algemeen, wij wezen reeds op de snelheid van den „eendaagsche" bij duisternis maar bij de lagere snelheden kan met een bezetting van enkele stations worden volstaan, terwijl bij grootere snelheden en vluggere opvolging der treinen alle stations bezet moeten zijn. Wij zullen hierop niet verder ingaan; doel is slechts om de aandacht er op te vestigen 692

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 6