onmiddellijk oplossen en vernietigen en waarvan reeds een dunne laag waardoor de kans van het niet voldoende werken van de zalf indien deze door de een of andere omstandigheid wordt afgewreven, gering is voldoende weerstand biedt en de bewe gingsvrijheid van den man dus niet wordt gehinderd. Als eisch zou gesteld kunnen worden dat de beschermingszalf van een olieachtige samenstelling moet zijn en evenzoo gebruikt kan worden als b. v. een sportsman zijn masseerolie bij zijn sport gebruikt. Nabetrachting. Uit het vorenstaande moge blijken, hoe uiterst moeilijk het is den man, zoolang het afdoende beschermingsmiddel niet is gevonden, volledig te beschermen tegen de blaartrekkende werking van mosterdgas, een gas waarvan men in het algemeen aanneemt dat het in een toekomstigen oorlog zeker weer zal worden gebruikt, hetgeen nog moge worden versterkt door het feit dat tijdens de opruimingswerkzaamheden in het kamp van Breloh (het vernie tigen van meer dan 48000 ton gasmunitie) in de jaren 1919 1925, dus in volle vredestijd en dus onbeperkte beschermingsmaat regelen konden worden genomen, nagenoeg geen enkele van de aan de opruimingswerkzaamheden deelnemende arbeiders, niet door mosterdgas of lewisiet min of meer ernstig werd verwond. Van de bekende Duitsche chemische fabriek van Stoltzenberg b. v. die met aanvankelijk ongeschoold personeel aan de oprui mingswerkzaamheden deelnam, moest het le jaar 31,17% van het personeel langer dan 3 dagen en 28,24% tot een maand, vanwege mosterdgas en lewisietverwondingen, buitenwerk worden gesteld. Het 3e jaar, nadat dus de noodige ervaringen ondervinding was opgedaan, bedroegen deze getallen respectievelijk 9,09% en 7,58°/0. Gezien deze getallen, dan vragen wij ons af wat er dan in oorlogstijd terecht zal komen van zoowel burgerlijke als van mi litaire ontsmettingsploegen, die niet geheel ten volle met die ontsmettings- en vernielingswerkzaamheden vertrouwd zijn. Wat echter een goede voorlichting en training beteekent, be wijzen ons de percentages gasongevallen hiervoren genoemd, van personeel van de chemische fabriek Stoltzenberg. 756

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 70