763 8. AANKONDIGING. Vergelijkend overzicht van den gezondheidstoestand in het Nederl.- Indische leger over 1930 en de laatste tien tot vijfentwintig vooraf gaande jaren door Dr. P. N. TISSOT VAN PATOT, Officier van Gezondheid 2e kl. Als bijblad 3 op het Geneeskundig Tijdschrift voor Nederlandsch-lndië verscheen bovengenoemde brochure, welke wij hoewel als leek ons niet geroepen voelende er een beoordeeling over uit te spreken gaarne onder de aandacht brengen van de lezers van het I. M. T. Vanzelfsprekend zal deze brochure in de eerste plaats de aandacht trekken van onze medische kameraden, doch we aarzelen niet om den troepenofficie ren aan te bevelen, indien de gelegenheid hun geboden wordt, er aandachtig in te bladerenja om de gelegenheid daartoe te zoeken. De brochure is verrijkt met tal van duidelijk sprekende graphische voor stellingen en tabellen waaruit ook voor den troepenofficier veel te concludee- ren valt. Vooral een (populaire) bespreking door officieren van gezondheid zal kunnen bijdragen tot verhooging van de belangstelling voor het werk van onze M. G. D. èn wellicht ook leiden tot gedachtenwisseling waarbij de aandacht wordt gevestigd op factoren, welke van waarde kunnen zijn bij de bestudee ring van, en het trekken van conclusies uit, de verschillende graphieken. Zoo hebben we ons afgevraagd om slechts een voorbeeld te noemen na lezing van de volgende zinsnede „Behalve klimatologische invloeden; moet ook de omstandigheid, dat juist in de laatste maanden van het jaar de oefe ningen in groot verband vallen bij de beoordeeling van het frequentie verschil in aanmerking genomen worden", welke zinsnede voorkomt onder een hoofd „aantal pneumonieën in de vier grootste garnizoenen op Java van 1924 tot 1931, zijn er ook gegevens terzake over de buitengewesten? bestaat voor gewesten waar veel of weinig gepatrouilleerd wordt, ook een tegenstelling? Ook zou den, als de oefeningen buiten het garnizoen van invloed zijn op de frequentie van bepaalde ziekten, de buitengewesten in de periode vallende na Novem ber 1931, toen overal de patrouillegang om redenen van financieël belang belangrijk is ingekrompen, thans een bijzonder beeld moeten geven. Wil men uit statische gegevens bruikbare conclusies trekken dan is het van belang dat ook alle factoren welke men veronderstelt van invloed te zijn, uit het rijk der vermoedens worden getrokken. Het leek ons van belang dit naar voren te brengen omdat het den troepen officieren in hooge mate belang inboezemt om een definitieve uitspraak te ontvangen op de vraag in hoeverre zijn oefeningen buiten het garnizoen van invloed op den gezondheidstoestand Daarbij dringt zich dan onmiddellijk een tweede vraag op „schuilt eventueel het kwaad in „het buiten de kampe inenten overnachten" of in de groote troepenoefeningen zelf? We halen dit voorbeeld aan om te demonstreeren dat hier nog een ruim arbeidsveld ligt voor nauw samenwerkende troepenofficieren en officieren van gezondheid. De brochure geeft nog wel meer punten van aanraking. Resumeerende mogen we onze aanbeveling om deze brochure niet te beschouwen als uitsluitend van beteekenis voor geneeskundigen, doch te bren gen binnen de belangstelling van de troepenofficieren herhalen. Doorbladeren alleen is al dankbaar, zal nooden tot overdenken en aanleiding geven tot de vraag wat kan ik tot verbetering nog bijdragen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 77