dat bij militair vervoer ook op een geregelde voortzetting van het vervoer gedurende den nacht kan worden gerekend. Het behoeft wel geen toelichting, dat op de diensten van het spoor wegpersoneel dan een zware wissel wordt getrokken. Waar evenwel buitengewone omstandigheden daargelaten het vervoer van ons veldleger niet zoo heel veel tijd zal vergen, mag op die meerdere arbeidsprestatie van spoorwegpersoneel wel worden gerekend. Moet tot concentratievervoer worden overgegaan, dan kan de loop der verschillende treinen plaats vinden volgens de bestaande grafiek (dienstregeling), aangevuld met zooveel mogelijk extra treinen en eventueel verlengd voor den nacht, dan wel kan een voor het concentratievervoer in het bijzonder samengestelde grafiek worden ingevoerd, waarbij de treinen met een bepaalde regelmaat rijden In het eerste geval krijgen wij, dat de eene militaire trein den loop van een personentrein volgt, een andere dien van een gemengden trein en een derde dien van een goederentrein. Expres en sneltreinen moeten in dat geval worden gesupprimeerd, hun snelheden zijn te groot voor een militairen trein, die in wezen een gemengde trein is. Van een regelmatig vervoer kan op deze wijze geen sprake zijn, gezien het verschil in snelheid van de diverse treinende eene trein haalt den andere in. De troepenonderdeelen komen geheel door elkaar, althans in een geheel andere volgorde dan waarin ze vertrokken zijn, op het eindpunt aan. Een bataljon van het eene regiment zou kunnen worden gevolgd door een mitrailleurcompagnie van een ander en deze weer door een batterij artillerie. Zal derhalve een treinenloop volgens een bepaaldelijk daartoe samengestelde grafiek een zeer gewenschte regelmatigheid met zich medebrengen, hij heeft bovendien het voordeel, dat het ver voer sneller plaats vindt. Als nadeel staat er echter tegenover, dat het personeel gewend is aan de bestaande grafiek en bij plot selinge indienststelling van een, wat wij maar zullen noemen, mobilisatiegrafiek, zich daaraan geheel moet aanpassen. Bij de samenstelling van een mobilisatiegrafiek, waarbij in hoofdzaak op vervoer in één richting moet worden gerekend, is het een belangrijke vraag, met hoeveel tusschentijd de militaire treinen kunnen loopen. Als eerste militaire eisch moet hier worden genoemd het zoo snel mogelijk overbrengen van de te vervoeren onderdeelen. De spoorwegtechniek stelt hierbij echter grenzen. De veiligheid wil, dat tusschen 2 stations zich slechts één trein bevinden mag. Verder kan de tusschentijd nadeelig worden 693 CONCENTRATIEVERVOER. Voor de taak, welke bij militair vervoer in geval van oorlog of oorlogs gevaar is opgedragen aan de zoogen. lijncommissiën en aan de stationscom mandanten, moge worden verwezen naar bijlage I van de R. M. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 7