766 Kronprinz (Ostpr) No. 1 war vom 14 bis 17-9.19-18 einschlieszlich nach Ge- fangennahme der iibrigen Batlne der le Div. an der Laffaux=Ecke von den Franzosen eingeschlossen. Der Franzose sasz 2,5 km hinter meinem Riicken. Verbindungen ïrgend welcher Art waren nicht mehr voorhanden. Die bei meinem Stabe befindlichen 6 Brieftauben wurden in dieser Zeit aufgeiassen und haben samtlich in kiirzester Zeit den (A. O. K. oder den Gen. Kdo-) Schlag erreicht. Ich halte Brieftauben fiir ein Unentbehrliches Nachrichtenmittel". Ook de met berichthonden in den wereldoorlog bereikte resultaten worden zeer gunstig geacht. La Revue d'Infanterie Mrt '32. La prise de contact. Les avant-gardes par le colonel Touchon. Schr. begint met te omschrijven hoe moeilijk het tot stand brengen van de gevechtsaanraking thans is, vgl met vóór de invoering van de snelvuur- en in het bijzonder de automatische wapenen. „Ce furent les Anglais qui en 1899, eurent le sanglant honneur de prendre le contact des armes nouvelles, que maniaient par surcroit des tireurs d' élite les Boers". Naarmate het vermogen van de automatische wapens toenam en deze in staat werden geacht vóór het te verdedigen front een vrijwel aaneengesloten vuur te leggen, terwijl tevens de verdediging meer en meer in de diepte werd georganiseerd, namen de moeilijkheden met betrekking tot het tot stand brengen van de gevechtsaanraking, het vaststellen van de hoofdverdedigingslijn resp. het front, van waaruit de aanval zal worden uitgevoerd of voortgezet, toe. Omschreven wordt voorts de wijze van ageeren door de voorhoede, die vnl. voor de nadering gebruik moet maken van die terreingedeelten, welke niet of minder krachtig door 's vijands automatische wapenen worden be streken. Daar 's vijands opstelling zoo dicht mogelijk genaderd zijnde, is het zaak de opstellingsplaatsen van 's vijands automatische wapenen vast te leggen. De voorhoede ageert op een in verhouding tot hare sterkte breed front, dus in een ondiepe formatie, rekening houdende met den steun, welke de hoofd macht zal verleenen. In dit stadium is de eigenlijke taak als voorhoede beëin digd en treden de als voorhoede aangewezen troepen op als voorste gevechts echelon van de divisie. Kol. Touchon omschrijft verder de wijze van optreden van dit voorste echelon voor het geval door waarneming voldoende gegevens omtrent 's vijands op stelling kunnen worden verkregen en daarnaast het optreden, indien die gege vens niet kunnen worden verkregen, in welk geval èf het invallen der duister nis moet worden afgewacht dan wel van rookschermen moet worden gebruik gemaakt om de uitwerking van 's vijands vuur te verminderen. Het gebruik van tanks bij het tot stand brengen van de gevechtsaanraking alsmede de aan deze strijdmiddelen te stellen eischen worden verder om schreven. De Militaire spectator Juni 1932 No. 6. Dr. D. bespreekt „Het ge- wondenvervoer per vliegtuig in den modernen oorlogn. a.v. artikel in de Archives de Médecine et de Pharmacie militaires van Jan. 1932 van de hand van Colond-Médecin M. Clickele. Wij nemen daaruit het volgende over. „Aanvankelijk meende men het vliegtuig tot opsporing van gewonden op het slagveld te kunnen gebruiken, doch hieraan kleven in de practijk zooveel bezwaren, dat het denkbeeld in den wereldoorlog tot geen practische resulta ten aanleiding heeft gegeven. Geheel anders is de toekomst van het vervoer van gewonden met vliegtuigen. De organisatie en werking van den M. G. D. te velde wordt vnl. beheerscht door het aantal te verzorgen gewonden en de noodzakelijkheid afdoende hulp binnen een bepaald aantal uren te verleenen met het oog op de eischen der wondbehandeling. Uit een militair oogpunt dient het front zooveel mogelijk vrij gehouden te worden van gewonden en behooren de voorste geneeskun dige formaties hun beweeglijkheid te behouden, dwz. zij dienen slechts een beperkt aantal patiënten in verpleging te houden. Worden hierdoor de groote geneeskundige inrichtingen naar achteren verschoven, de eischen derwondbe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 80