768 Krijgsgeschiedenis. De Militaire Spectator No. 6 Juni 1932. Kapt. v.d. Gen. staf C.P. Wil son trekt in Lessen uit de krijgsgeschiedenis" de les van Shanghai t. a. v. de waarde der Nederlandsche weermacht. Aan Chineesche zijde streden bij Shanghai 5 divisiën, ni. het 19e Leger (3 divisiën) en 2 divisiën van maarschalk Tchiang- Kai-Tsjek, samen ongeveer 60.000 man, terwijl de Japanners successievelijk 50.000 man in het veld brachten en bovendien ruim 40 Japansche oorlogs schepen den aanval steunden. De Japanners beschikten voorts over overwegend sterkere luchtstrijdkrachten. M. a. w. de Chineezen hadden in het geheel niet een zoodanige numerieke weermacht, dat daardoor het nadeelige verschil, dat bestond in hunne leiding, uitrusting, kleeding enz. werd goedgemaakt. Kpt. Wilson trekt uit den strijd bij Shanghai twee conclusiën a. Het feit, dat het zoo zeer verdeelde Chineesche volk, dat jarenlang ten prooi was geweest aan burgeroorlog en bandietisme, als één man front maakte, toen Japan de overvalling van Shanghai uitvoerde. b. Dat de militair zwakkere nog tot belangrijke prestaties in staat is tegen over een tegenstander, die hem in geoefendheid, bewapening en uitrusting verre overtreft, indien althans die zwakkere beschikt over gunstig terrein, een hoog moreel en een moderne mitrailleurbewapening. Schr's eindconclusie luidt a. v. „Shanghai vormt een merkwaardige bladzijde in het boek der krijgsgeschie denis, een bladzijde, waarvan iedere Ned. officier de regels in het geheugen moet prenten. Het verloop der feiten zal alle twijfel omtrent de waarde der Ned. strijdkrachten uit ons gemoed moeten bannen. Wij dienen te beseffen, welke materieele kracht onze meerdere duizenden mitrailleurs en honderden mo derne vuurmonden vertegenwoordigen, indien zij bediend worden in Ned. terreinen door Ned. troepen met een hoog moreel. Dit voorbeeld van Shanghai behoort ieder troepen-officier met zijn soldaten te bespreken, óók om te wijzen op het ontvlammen der nationale gevoelens, welke schijnbaar niet meer bestonden. Wanneer onze Ned. soldaten begrijpen, dat zij nimmer in een dergelijken, ongelijken strijd gewikkeld zullen kunnen wor den als het Chineesche leger en dat zij slechts voor een zaak zullen worden te wapen geroepen, waarvan ieder Nederlander de heiligheid dan zal beseffen, kunnen wij ervan verzekerd zijn, dat wij het moreel van leger en volk wederom naar boven hebben gebracht. Dan zal aan het Ned. volk een „Manchoerije" worden bespaard en zal den tegenstander slechts een „Shanghai" worden bereid. Kunnen wij dit bereiken, dan zal ons grondgebied veilig zijn en zullen wij tot in lengte van dagen onze neutrale positie kunnen handhaven. Onze werkelijke kracht wordt, zoowel door velen hier te lande, als in het buitenland n. m. m. onderschat. Dat is gevaarlijk èn voor ons èn voor die buitenlanders. Een bewust gevoel van eigen kracht (zonder zelfoverschatting of uitdaging) verhoogt onze beteekenis als volk en onze veiligheid. Dit mogen Regeering, Legerleiding en troep bedenken." Het opwekkende betoog van kpt. Wilson doet weldadig aan. Zijne beschou wingen gaan im Oroszen Ganzen ook voor de N. I. verhoudingen op. Organisatie. M. W. No. 47, 18 Juni 1932. Neuzeitliche TruppengUederimg. Ontwerp van de indeeling van een moderne divisie (3 inf. brigades, 1 artillerie brigade en divisie-troepen) naar aanleiding van het opstel „Division oder verstarktes Regiment" in M: W. No. 34 (zie I.M.T. 1932 No. 6 blz. 532). Verbindingsdienst. Mavors Mei 1932. Telefoon- en radioverbindingen door J. L. Doornbos, kapt. der Genie. Schr. bepleit verlenging van den diensstijd voor de bij den radiodienst ingedeelde dienstplichtigen, ö'/a maand acht schr. onvoldoende voor de op-

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 82